لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

۵۵ نفر در دو انفجار در سوریه کشته شدند


پس از دو انفجار روز ۲۱ ارديبهشت ماه در دمشق، دود و آتش از اتومبيل ها برخاست.
پس از دو انفجار روز ۲۱ ارديبهشت ماه در دمشق، دود و آتش از اتومبيل ها برخاست.

بنا به گزارش رسانه ها، روز پنجشنبه بیش از ۵۵ نفر در دو انفجار پیاپی در محله ای در جنوب دمشق کشته و حدود ۳۷۰ نفر مجروح شدند. این انفجار هنگامی روی داد که بسیاری از سوری ها عازم کار بودند. به گفته یک گروه سوری فعال حقوق بشر انفجار در نزدیکی دفتر نیروهای امنیتی روی داد.

خبرگزاری رسمی سانا ضمن انتشار عکسهایی از این انفجار، از قول مقامهای سوری «تروریستها» را مسئول این انفجارها دانسته است، اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، «شورای ملی سوریه» که گروه اصلی مخالفان اسد در آن جمع شده اند، دولت را مسئول انفجار معرفی کرده است.

این دو انفجار – و ناآرامیهای دیگر - در حالی صورت می گیرد که نیروهای ناظر سازمان ملل سعی بر حفظ بر آتش بس شکننده میان دولت و نیروهای مخالف دارند.

ژنرال روبرت مود سرپرست ناظران ملل متحد روز پنجشنبه از محل انفجارها بازدید کرد. وی ضمن محکوم کردن خشونت خواهان آرامش در سوریه شد. آقای مود این خشونتها را مخوفترین نوع خشونت خواند و افزود: «چنین خشونتهایی حق مردم سوریه نیست.»

کوفی عنان فرستاده بین المللی صلح در بیانیه ای انفجارهای دوگانه را «نفرت انگیز» نامید و گفت مردم سوریه «تاکنون بسیار رنج کشیده اند.»

سازمان ملل می گوید ظرف ۱۴ ماه اخیر بیش از ۹۰۰۰ نفر قربانی خشونت در سوریه شده اند.

XS
SM
MD
LG