لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

انفجار در نزدیکی کاروان ناطران سازمان ملل متحد در سوریه


روز چهارشنبه انفجار در خودروهای نظامی همراه کاروان ناظران سازمان ملل متحد در سوریه دست کم ۶ سرباز را مجروح کرد.

این حادثه یک روز پس از آن روی داد که کوفی عنان، میانجی بین المللی هشدار داد ادامه ناآرامیهای ضد دولتی ممکن است سوریه را به گرداب جنگ داخلی بکشاند.

ژنرال رابرت موود، سرپرست هیات ناظر همراه کاروان بود، اما به او یا ناظران دیگر آسیب نرسید. آقای موود حمله را محکوم کرد و یک سخنگو به نقل از وی گفت این حادثه «نمونه ای از رنجی است که مردم سوریه هر روز متحمل می شوند» و «تمام شکلهای خشونت باید متوقف شود.»

روز چهارشنبه همچنین گزارش رسید که نبردهایی بین نیروهای دولتی و شورشیان در بخشهایی از دمشق و در نزدیکی مرز لبنان درگرفته است.

ناظران سازمان ملل به منظور نظارت بر چگونگی رعایت آتش بس، که بخشی از برنامه صلح کوفی عنان است، در سراسر سوریه پراکنده شده اند.

روز سه شنبه عنان گفت هیات ناظر احتمالا تنها شانس باقیمانده برای برقراری ثبات در سوریه است. آقای عنان به خبرنگاران گفت عمیقاً نگران گرفتار شدن سوریه در جنگ داخلی است.

در این میان، دولت شمارش آرای انتخابات پارلمانی روز دوشنبه را از سرگرفته است. مخالفان بشار اسد این انتخابات را تحریم کردند.

خبرگزاری دولتی سانا گفت شمارش آرا در چندین منطقه، از جمله ادلب و درعا تمام شده است.

بیش از ۷ هزار نفر برای ۲۵۰ کرسی پارلمان نامزد شده اند. انتخابات کوشش دولت است که میخواهد نشان دهد اصلاحات دمکراتیک را اجرا می کند، اما گروههای اپوزیسیون می گویند انتخابات بی اعتبار است، زیرا دولت همچنان به سرکوب ناراضیان ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG