لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

روسیه و چین قطعنامه راجع به سوریه را وتو کردند


روسیه و چین قطعنامه ای را در شورای امنیت سازرمان ملل متحد وتو کردند که تحریم هائی غیر نظامی را علیه سوریه برای وارد ساختن فشار به دولت بشار الاسد وضع می کرد.

این قطعنامه، امروز پنجشنبه به رغم یازده رای موافقی که به آن داده شده بود با دو رای مخالف روسیه و چین در مقام دو عضو از پنج عضو دائمی شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند، رد شد.

این سومین باری است که روسیه و چین در جریان بحران سوریه ، قطعنامه های شورای امنیت راجع به سوریه را وتو می کنند.

وتوی امروز در عین حال ماموریت صلح کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد را به خطر می اندازد وآینده سیصد ناظر سازمان ملل متحد در سوریه را با ابهام مواجه ساخته است.

قطعنامه در شرایطی وتو شد که بنا به گزارش ها نبرد میان شورشیان و نیروهای دولتی سوریه امروز نیز در پی انفجار بمبی که دیروز به کشته شدن وزیر دفاع و دو مقام ارشد دیگر در یک جلسه امنیتی منجر شد، در دمشق ادامه دارد.

شورشیان مسئولیت انفجار دیروز را به عهده گرفته اند و می گویند این انفجارمعرف شروعی برای پایان دادن به رژیم بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه بود.

داود رجحه وزیر دفاع، آصف شوکت معاون وزیر دفاع و داماد آقای اسد، و یک ژنرال دیگر در این انفجار کشته شدند. بعضی گزارش ها حاکی است که یک محافظ انفجار را ترتیب داد، ضمن آنکه در بعضی گزارش ها نیز گفته شده است که بمب در یک کیف دستی کار گذاشته شده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره سوریه تبادل نظر کرد. دو رهبر ضمن مطرح ساختن مواضع متفاوت خود در مورد سوریه بر اتفاق نظر در هدف پایان بخشیدن به خشونت در آن کشور تاکید گذاشتند.
XS
SM
MD
LG