لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

وزیر دفاع سوریه در حمله انتحاری کشته شد


تلویزیون دولتی سوریه می گوید یک بمب گذار انتحاری در حمله به ساختمان تشکیلات امنیت ملی در دمشق، داوود رجحه وزیر دفاع و آصف شوکت معاون را کشت، و چند مقام دیگر را مجروح کرده است.

شوکت، شوهر خواهر بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه بود.

بموجب گزارش های خبری، ژنرال حسن ترکمانی وزیر سابق دفاع نیز جزو کشته شدگان است.

گروه شورشی ارتش آزاد سوریه مسئولیت حمله را به عهده گرفته است.

این حمله، امروز، چهارشنبه، در جریان برگزاری جلسه ای از مقامات ارشد دولتی انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاریها در پی انفجار بمب، نبرد سختی بین نیروهای سوریه و شورشیان در چندین محله در دمشق در گرفته است، و گزارش می رسد هلیکوپترها هدفها را از هوا زیر آتش گرفته اند.

دولت سوریه با تاکید بر اینکه «نبرد با تروریسم » را ادامه می دهد می گوید فهد ال جاسم ال فرجی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح به عنوان وزیر جدید دفاع برگزیده شده است.

در همین حال قرار است قطعنامه تمدید ماموریت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه ، در شورای امنیت این سازمان به رای گذاشته شود.

شورای امنیت در این باره که قطعنامه جدید باید شامل تهدید به تحریم های تنبیهی علیه دولت بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه نیز باشد یا نه دچار دو دستگی است.

بریتانیا، فرانسه و آمریکا پیشنهاد کرده اند در صورتیکه سوریه طرح صلح کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد را اجرا نکند با تحریم های تنبیهی مواجه شود .اما روسیه گفته است چنین قطعنامه ای را وتو می کند. قطعنامه پیشنهادی روسیه شامل هیچ گونه تحریمی نیست.

دوره ماموریت ناظران سازمان ملل متحد در سوریه روز جمعه تمام می شود.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا گفت حمله امروز معرف آن است که اوضاع در سوریه به سرعت از کنترل خارج می شود. آقای پانه تا از جامعه بین المللی خواست بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه را برای خروج از قدرت زیر حداکثر فشار بگذارند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا انفجار امروزرا واقعه ای معرف وخیم شدن اوضاع در سوریه توصیف کرد و گفت تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد وظیفه دارند به پیشبرد طرح صلح کوفی عنان کمک کنند.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت حمله امروز ضرورت و فوریت تصویب قطعنامه ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد سوریه را آشکار ساخته است.
XS
SM
MD
LG