لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

ادامه نبرد در پایتخت سوریه پس از انفجاری مرگباردر سوریه نبرد میان شورشیان و نیروهای دولتی در دمشق پایتخت آن کشور، امروز نیز در پی انفجاری ناشی از بمب گذاری، که دیروز به کشته شدن وزیر دفاع و دو مقام ارشد دیگر در جلسه ای امنیتی منجر شد، ادامه دارد.

شورشیان مسئولیت انفجار دیروز را به عهده گرفته اند و می گویند این معرف شروعی برای پایان دادن به رژیم بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه است.

داود رجحه وزیر دفاع، آصف شوکت معاون وزیر دفاع و داماد آقای اسد، و یک ژنرال دیگر، در انفجار دیروز کشته شدند. بعضی گزارش ها حاکی است که یک محافظ انفجار را ترتیب داد، ضمن آنکه در بعضی گزارش ها نیز گفته شده است که انفجار ناشی از منفجر شدن بمبی بود که در یک کیف دستی کار گذاشته شده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره سوریه تبادل نظر کرد. دو رهبر ضمن مطرح ساختن مواضع متفاوت خود در مورد سوریه بر اتفاق نظر در هدف پایان بخشیدن به خشونت در آن کشور تاکید گذاشتند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تصویب پیامی روشن و قاطع در مورد تحریم هائی تنبیهی علیه سوریه شد و گفت زمان رفتن آقای اسد فرا رسیده است.

قرار است امروز در این شورا یک قطعنامه مورد حمایت غرب به رای گذاشته شود که می تواند به وضع تحریم هائی تنبیهی علیه دولت آقای اسد بیانجامد. روسیه گفته است چنین قطعنامه ای را وتو می کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از شورا خواسته است به مسئولیت های خود عمل کند و اقدامی قاطع بعمل آورد. وی می گوید رنج و آلام مردم سوریه طولانی شده است.
XS
SM
MD
LG