لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

انتقاد سوریه از تصمیم آمریکا به ارسال سلاح برای مخالفان اسد


تصویر یک شبه نظامی عضو ارتش آزاد سوریه، حلب، ۲۳ ژوییه ۲۰۱۳
تصویر یک شبه نظامی عضو ارتش آزاد سوریه، حلب، ۲۳ ژوییه ۲۰۱۳
سوریه از تصمیم آمریکا برای ارسال اسلحه برای مخالفان بشار اسد به شدت انتقاد کرده است و می گوید آمریکا برای عمل به عنوان میانجی در مذاکرات صلح در ژنو مناسب نیست.

به گزارش اسوشتید پرس، وزارت امورخارجه سوریه امروز پنج شنبه دربیانیه ای آمریکا را به آن متهم کرد که برای برهم زدن امنیت و ثبات درمنطقه، قصد دارد به خشونت و تروریسم درسوریه دامن بزند.

دولت اوباما تا ماه گذشته با فراهم آوردن هرگونه کمک نظامی و تسلیحاتی برای مخالفان اسد مخالف بود، اما پس ازکسب تایید کمیته های اطلاعات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، اینک درصدد ارسال اسلحه برآمده است.

کاخ سفید سبب این تغییر تصمیم خود را وضع کنونی سوریه خواند و اعلام کرد که با کمک های حزب الله و ایران به نیروهای اسد، شرایط در سوریه تغییرکرده است.

با این حال، باراک اوباما و تیم امنیت ملی او هنوز نوع سلاح ها و زمان تحویل آنها را مشخص نکرده اند. برخی محافل در غرب نگران هستند که سلاح های آمریکایی ممکن است به دست گروه های مرتبط با القاعده بیافتد.

درهمین حال، آمریکا و روسیه درتلاش برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه سعی دارند مقدمات برپایی کنفرانس صلح در ژنو را فراهم آورند.

هنوز تاریخی برای این نشست تعیین نشده است، و اوپوزیسیون می گوید در مذاکراتی که محور آن کناره گیری اسد از قدرت نباشد شرکت نخواهند کرد. مقامات دولت سوریه می گویند شرکت درکنفرانس باید بدون پیش شرط باشد.

امروز پنج شنبه، نیروهای دولتی سوریه شهر حمص را بمباران کردند و به گفته گروه های فعال، با حمایت رزمندگان حزب اله در صدد تصرف یک ناحیه تحت کنترل شورشیان در منطقه برآمدند.

گروه ناظر برحقوق بشردر سوریه گفت نیروهای اسد ناحیه خالدیه در شمال حمص را حین آماده شدن برای حمله زمینی زیر آتش گرفتند.
XS
SM
MD
LG