لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

گزینه های دخالت آمریکا در سوریه بررسی شد


بلندپایه ترین مقام نظامی آمریکا روز سه شنبه یک رشته از گزینه هایی که آمریکا در مورد استفاده از نیروهای خود در سوریه دارد را به کنگره آمریکا ارائه داد.

ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک آمریکا درعین حال هزینه ها و پیامدهای بالقوه درگیری مستقیم آمریکا را در سوریه گوشزد کرد.

ژنرال دمپسی گفت گرچه دخالت آمریکا در اوضاع سوریه بدون تردید مخالفان را تقویت میکند و فشار بیشتری را بر بشار اسد میگذارد، اما نتایج چنین اقدامی میتواند تقویت افراطگرایان و استفاده از سلاح شیمیایی باشد، سلاحی که شدیدا ما در پی کنترل آن هستیم.

ایالات متحده هنوزدر مورد پیاده کردن و یا استفاده از نیروهای خود در سوریه اظهار نظر نکرده است و تابحال درگیری خود را در اوضاع این کشور محدود به کمکهای بشردوستانه و کمکهای غیرکشنده کرده است. واشنگتن اما برنامه دارد تا شورشیان سوریه را مسلح کند.

ژنرال دمپسی دریکی از گزینه های خود ضمن اشاره به ایجاد «حریم هوایی» در سوریه، هشدار داده است که چنین گزینه ای نیاز به صدها هواپیمای جنگنده دارد با هزینه ماهیانه دست کم یک میلیارد دلار.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا همچنین به گزینه بمباران نیروهای دولتی سوریه اشاره کرده و میگوید چنین گزینه ای نیز علاوه بر نیاز به صدها هواپیما و چند ناو هواپیمابر در منطقه که هزینه ای سرسام آور دارد، درگیری آمریکا را در سوریه نیز عمیقتر میکند، اقدامی که به این سادگی قابل اجتناب نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG