لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۹

اسد امکان حمله نظامی آمریکا را رد نمی کند


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید علیرغم موافقت او با برنامه ای که ایجاب می کند دمشق تسلیحات شیمیایی را رها کند، امکان حمله نظامی آمریکا به کشورش را رد نمی کند.

اسد در مصاحبه ای با تلویزیون تله سورونزوئلا ،که روز چهارشنبه پخش شد، گفت دولت اوبه توافق آمریکا – روسیه، که در مراحل پایانی روند تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد، پای بند است.

اسد گفت او «موانعی جدی» در راه اجرای توافق نمی بیند، اما در اشاره ای به شورشیان گفت تروریست ها ممکن است از دسترسی کارشناسان سازمان ملل متحد به مراکز و انبارهای تسلیحات شیمیایی جلوگیری کنند.

توافق پس ازآن به دست آمد که آمریکا تهدید کرد برای مجازات رژیم سوریه به دلیل حمله شیمیایی به یک ناحیه زیر کنترل شورشیان در حومه دمشق دست به حمله نظامی خواهد زد.

آمریکا حمله را در پی موافقت اسد با برنامه به تاخیرانداخت. اما او به تلویزیون ونزوئلا گفت امکان آنچه آن را «تجاوز آمریکا» نامید، همیشه وجود دارد، چه به بهانه سلاح های شیمیایی، چه موضوعی دیگر.

در این میان، در نیویورک دیپلمات ها به کار روی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت، که معامله تسلیحات شیمیایی آمریکا و روسیه را به اجرا درمی آورد ادامه می دهند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات کردند، اما نتوانستند درمورد نکات اصلی قطعنامه به توافق برسند.
XS
SM
MD
LG