لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان مخالف سوریه شرکت کردند


هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان مخالف سوریه شرکت کردند
هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان مخالف سوریه شرکت کردند

هزاران معترض سوریه ای روز پنجشنبه به خیابان های شهر جنوبی درعا ریختند تا در مراسم تشییع جنازه تظاهرکنندگانی شرکت کنند که روز چهارشنبه در تظاهرات ضد دولتی به ضرب گلوله نیروهای پلیس، کشته شدند. شرکت کنندگان در این مراسم در روز پنجشنبه نیز شعارهایی علیه دولت سوریه سر دادند.

برخی از شرکت کنندگان در مراسم سوگواری اخیر برای ۱۵ قربانی تظاهرات چهارشنبه در شهر درعا، خواستار آزادی بیشتر شدند و از جمله شعار می دادند «خون شهدا پایمال نخواهد شد».

به دنبال نزدیک یک هفته درگیری های مرگبار، به گفته شاهدان شرایط امنیتی سنگین همچنان در شهر درعا حاکم است. نیروهای امنیتی سوریه جمعه گذشته در این شهر چهار تظاهرکننده را کشتند. یک معترض دیگر نیز در روز یکشنبه کشته شد و در روز دوشنبه یک پسربچه ۱۱ ساله بر اثر استنشاق گاز اشک آور جان باخت.

فعالان می گویند نیروهای امنیتی روز چهارشنبه به یک پناهگاه نیروهای شد دولتی حمله کردند.

این ها در حالی است که دولت سوریه گزارش متفاوتی از خشونت ها در این کشور ارائه کرده است. رسانه های دولتی سوریه می گویند بر اثر حمله «یک گروه مسلح» به یک تیم پزشکی، چهار تن کشته شدند.

تظاهرکنندگان در سوریه خواستار آن هستند که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به وضعیت اضطراری در کشور پایان دهد، وضعیت گسترده امنیتی در کشور را فرونشاند، زندانیان سیاسی را آزاد کند و به آزادی بیان احترام بگذارد.

سوریه از زمانی که حزب بعث کنترل کشور را در سال ۱۹۶۳ به دست گرفت، تحت قانون اضطراری است که هرگونه مخالفتی با قوانین خود را ممنوع می کند.

XS
SM
MD
LG