لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

سوریه پس از تظاهرات مخالفان دولت وعده اصلاحات داد


بثينه شعبان، مشاور بشار اسد رییس جمهوری سوریه در یک کنفرانس خبری در دمشق، وعده اصلاحات داد. ۲۴ مارس ۲۰۱۱
بثينه شعبان، مشاور بشار اسد رییس جمهوری سوریه در یک کنفرانس خبری در دمشق، وعده اصلاحات داد. ۲۴ مارس ۲۰۱۱

در نتیجه اعتراضات مرگبار ضد دولتی در سوریه، دولت این کشور از انجام یک رشته اصلاحات خبر داد که شامل پایان احتمالی قانون وضعیت اضطراری است.

بثينه شعبان، مشاور رییس جمهوری سوریه، روز پنجشنبه این تغییرات را در یک کنفرانس خبری اعلام کرد.

او گفت دولت مسئله کنار گذاشتن قانون وضعیت اضطراری را بررسی می کند. این قانون از سال ۱۹۶۳ که حزب بعث در سوریه به قدرت رسید، بر قرار بوده است و هر گونه مخالفت با حاکمیت این را حزب ممنوع می کند.

در راهپیمایی های ضد دولتی، معترضان سوری خواستار آن شدند که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه قانون وضعیت اضطراری را ملغی کند، دستگاه های امنیتی سوریه را محدود کند، زندانیان سیاسی را آزاد کند، و اجازه آزادی بیان بدهد.

مشاور رییس جمهوری سوریه گفت دولت همچنین پیش نویس قانونی را تهیه می کند که اجازه فعالیت احزاب سیاسی، تصویب اقداماتی برای مبارزه با بیکاری و افزایش حقوق کارمندان دولتی را فراهم می کند. رسانه دولتی سوریه اعلام کرد حقوق کارمندان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد در حالی که مالیات بر حقوق، کاهش خواهد یافت.

کنفرانس خبری مشاور رییس جمهوری سوریه، چند ساعت پس از آن برگزار شد که هزاران نفر روز پنجشنبه در مراسم تشییع جنازه معترضان کشته شده در تظاهرات ضد دولتی یک روز قبل در شهر درعا، شرکت کردند و شعار هایی علیه دولت سردادند.

شهر درعا واقع در جنوب سوریه، شاهد نزدیک به یک هفته درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان سوری است و همچنان شرایط پرتنشی دارد.

مشاور رییس جمهوری سوریه در کنفرانس خبری خود و در حالی که از اقدامات اجتماعی خبر می داد، به این شهر نیز اشاره کرد. او گفت تصمیمات اخیر با توجه به «مردم درعا» گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG