لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

نيويورک تايمز: خاندان اسد ۵۰ سال پيش وضعيت اضطراری را در سوريه برقرار کرد


نيويورک تايمز: خاندان اسد ۵۰ سال پيش وضعيت اضطراری را در سوريه برقرار کرد
نيويورک تايمز: خاندان اسد ۵۰ سال پيش وضعيت اضطراری را در سوريه برقرار کرد

وال استريت جورنال پرتيراژترين روزنامه آمريکايی در سرمقاله خود درباره پيام نوروزی پرزيدنت اوباما به مردم ايران می نويسد برای نخستين بار رييس جمهوری آ مريکا از زندانيان سياسی ايران اسم برد و اين تحول خوشايندی است. بنوشته اين روزنامه در گذشته رييس جمهوری آمريکا از ناراضيان سرکوب شده در جمهوری اسلامی نام نبرده بود و حتی به ندا آقاسلطان که نماد جنبش دموکراسی ايران شده بطور غيرمستقيم اشاره کرده بود. در پايان سرمقاله آمده است ما نمی دانيم پيام رييس جمهوری را چه کسی نوشته اما اين تغيير را به فال نيک می گيريم و مطمئنا طرفداران دموکراسی در ايران نيز چنين اند.

«ورود جنگ سرد ايران و عربستان سعودی به مرحله تازه» عنوان مقاله ای به قلم مئير جاودانفر در روزنامه گاردين چاپ لندن است. جاودانفر می نويسد دموکراسی دارد آهسته آهسته به خاورميانه گام می نهد اما پرشتاب ترازآن روند جنگ سرد ايران و عربستان سعودی است. تهران دربرابر اقدام سعودی ها در فرستادن نيرو به بحرين نمی تواند خاموش بماند اما فرستادن نيرو به منطقه خليج فارس با پيامدها ی نظامی و سياسی پيش بينی نشده ای همراه خواهد بود بنابراين بنوشه اين روزنامه تهران از اهرمهای خود در ساير مناطق خاورميانه از جمله حزب اله در لبنان و شيعيان در يمن برای زير فشار قرار دادن سعودی ها استفاده خواهد کرد.

گاردين در مقاله ديگری از سرکوب بيرحمانه جنبش دموکراسی مردم سوريه توسط نيروهای دولتی خبر داده و می نويسد به جای امتيازهايی که بشار اسد وعده آن را به مردم داد حالا نيروهايش به سوی مردم آتش می گشايند.

عفو بين الملل به نوشته گاردين از بازداشت ۹۳ تن از فعالان حقوق بشر سوريه در روزهای اخيرخبر داده و گفته است اين افراد درمکان نامعلومی نگهداری می شوند و ممکن است شمار بازداشتی ها بمراتب بيش از اين باشد. مردم درعه از همه مردم سوريه خواسته اند امروز، جمعه، در سراسر کشور دست به تظاهرات بزنند.

نيويورک تايمز در باره سرکوب جنبش دموکراسی مردم سوريه از سوی رژيم اين کشور مقاله ای دارد و می نويسد در سرکوب روز چهارشنبه با توجه به اينکه دولت همه خبر ها را سانسور می کند نمی توان گفت تعداد دقيق کشته شدگان به دست نيروهای امنيتی چقدر بوده است مردم خواهان پايان يافتن وضعيت اضطراری اند که از ۵۰ سال پيش با روی کارآمدن خاندان اسد درکشور برقرارشده است. و درحالی که حکومت، کشته شدن مردم درشهر درعه را به گردن باند مسلحی انداخته که در مسجد شهر سلاح انبار کرده بود يک شاهد به العربيه گفته است هيچ سلاحی درمسجد نبود. مسجد درکنترل نيروهای حکومتی بود.

XS
SM
MD
LG