لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

جامعه بین الملل از طرح صلح سوریه اعلام حمایت کرد


International Community Backs Syrian Peace Process
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه جمعه نقشه راه صلح سوریه را به اتفاق آرا تایید کرد که جدول زمانی برای گذار این کشور به سوی صلح را تعیین می کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت: "این شورا پیامی صریح را به تمامی کسانی می فرستد که می گویند زمان توقف کردن کشتار در سوریه فرا رسیده است و زمینه را برای دولتی فراهم می کند که مردم رنج کشیده آن سرزمین را حمایت کند."

طرح فوق حمایت خود را از روند انتقال سیاسی در سوریه اعلام کرده است و شش ماه را برای تثبیت یک دولت انتقالی و سپس برگزاری انتخابات ظرف ۱۸ ماه در نظر گرفته است. این طرح همچنین خواستار اجرای آتش بس در سوریه به موازات برگزاری مذاکرات صلح در آن کشور شده است.

آینده اسد

در متن طرح صلح سوریه هیچ نامی از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور و نقطه اصلی اختلاق میان روسیه و کشورهای غربی به چشم نمی خورد.

جان کری گفت: "بشار اسد توانایی و مشروعیت اتحاد کشور و رهبری آن در آینده را از دست داده است. اگر قرار باشد که جنگ پایان یابد، مردم سوریه باید بر سر جایگیزینی برای رهبری کشورشان به توافق برسند."

چند عضو دیگر شورای امنیت از جمله وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه نیز از موضع گیری آقای کری حمایت کردند.

روسیه از آغاز جنگ داخلی در سوریه تاکنون، از اسد حمایت کرده و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در اظهاراتش کشورهای خارجی را به تلاش برای تحمیل کردن طرح صلح بر مردم سوریه متهم کرد.

اتحاد بین المللی

طرح صلح شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سوریه اقدامی شاخص است چرا که برای اولین بار طی پنج سالی که سوریه درگیر جنگ داخلی بوده، اعضای پانزده گانه این نهاد بر اختلافات عمیق خود فائق آمده و درباره این بحران خاورمیانه یکصدا شدند.

پیشتر شورای امنیت در این که زرادخانه های سلاح شیمیایی بشار اسد شناسایی و نابود شود موضعی مشترک گرفته و همچنین توافقنامه ای را برای بهبود کمک های بشردوستانه به آن کشور تصویب کرده بود.

در جریان جنگ داخلی در سوریه بیش از ۲۵۰ هزار نفر جان باخته اند. در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت سوریه در داخل این کشور و صدها هزار نفر در خارج از مرزهای کشورشان آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG