لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

دستگاه اطلاعاتی آلمان ارتباط خود با دمشق را از سر گرفت


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در جمع گروهی از نظامیان آن کشور چند روز پس از آن که پارلمان آلمان اعزام نیرو برای مبارزه با داعش را تصویب کرد - ۱۶ آذر ۱۳۹۴
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در جمع گروهی از نظامیان آن کشور چند روز پس از آن که پارلمان آلمان اعزام نیرو برای مبارزه با داعش را تصویب کرد - ۱۶ آذر ۱۳۹۴

خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، روز جمعه در گزارشی به نقل از روزنامه معتبر "بیلد" نوشت که دستگاه اطلاعاتی آلمان اقدام به راه اندازی مجدد کانال های ارتباطی خود با دولت سوریه کرده است.

این در حالی است که با بالا رفتن اولویت مبارزه با داعش، در موضع آلمان و دیگر کشورهای غربی که تا پیش از این خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت بودند، به تازگی نوعی نرمش مشاهده می‌شود.

بر اساس این گزارش، ماموران دستگاه امنیتی آلمان به منظور تبادل اطلاعات با همتایان سوری خود درباره گروه‌های تروریستی اسلامگرا در سوریه، اخیرا سفر به دمشق را از سر گرفته‌اند.

دولت آلمان هنوز به این خبر واکنش نشان رسمی نشان نداده است.

این اقدام در صورت صحت، در حالی انجام می‌شود که دور سوم گفت‌وگوهای دیپلماتیک بین المللی با هدف پایان دادن به بحران سوریه و تشدید مبارزه با گروه افراطی داعش در آن کشور، روز جمعه در نیویورک برگزار شد.

روسیه و ایران، حامیان اصلی بشار اسد هستند؛ اما ایالات متحده و همپیمانان غربی و منطقه ای آن، تا کنون از این خواسته مخالفان دولت بشار اسد مبنی بر کناره گیری او از قدرت، حمایت کرده‌اند.

با وجود اصرار غرب بر این که مشروعیت اسد با کشتار مردم سوریه از دست رفته است و باید کناره گیری کند، اما اخیر نوعی نرمش در این موضع مشاهده می‌شود که او نمی‌تواند در یک "راه حل بلندمدت" سیاسی نقش داشته باشد.

به نظر می‌رسد تهدید جهانی گروه افراطی داعش و اولویت بالای مبارزه با آن کروه، موجب این نرمش احتمالی شده است.

به دنبال حملات تروریستی ماه گذشته در پاریس و درخواست رئیس جمهوری فرانسه برای تشدید مبارزه جهانی علیه داعش، آنگلا مرکل اعلام کرد آلمان از هیچگونه حمایتی از ائتلاف ضدداعش دریغ نخواهد کرد.

پارلمان آلمان روز ۱۳ آذر ماه با درخواست صدر اعظم آلمان برای پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سوریه موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG