لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

دولت سوریه با حضور مشروط در مذاکرات ژنو موافقت کرد


وزیر خارجه سوریه روز شنبه گفت دمشق آماده شرکت در مذاکرات صلحی که قرار است اواخر ماه ژانویه در ژنو برگزار شود اما گفت مایل است فهرست گروه های اپوزیسیون سوری را که در مذاکرات حاضر خواهند بود را ببیند تا اطمینان یابد که گروه های "تروریستی" در جلسه شرکت نخواهند کرد.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گفت ولید المعلم این اظهارات را روز شنبه و در مقالات با استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در دمشق ایراد کرد.

دولت سوریه به تمامی گروه هایی که با هدف سرنگونی بشار اسد فعالیت می کنند تروریست می خواند و گفته است که مذاکرات پیش رو باید بر نبرد با تروریسم متمرکز باشد.

اپوزیسیون سوریه می گوید برکناری اسد از قدرت باید بخشی از توافق صلح باشد.

نشست صلح سوریه برای 25 ژانویه برنامه ریزی شده و سازمان ملل متحد دو طرف را به ملاقات و مذاکره برای پایان جنگی که بیش از ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته و جهان را با بحران پناهجویان فراری از جنگ مواجه ساخته ترغیب کرده است.

کنفرانس صلح سوریه در ژنو پیشتر در سال ۲۰۱۴ از رسیدن به توافق بازماند. اما به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس نشست پیش رو پس از قطعنامه ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره طرح گذار به صلح در سوریه، حالت اضطراری دارد.

اپوزیسیون سوریه پیش از مذاکرات خواستار برخی اقدامات از سوی دولت است از جمله لغو محاصره مناطقی که در اختیار مخالفین دولت بوده است، آزادی شماری از بازداشت شدگان و پایان حملات هوایی.

پاول کرژیسیک، سخنگوی صلیب سرخ جهانی روز شنبه به اسوشیتدپرس گفت کاروان های امدادی تا روز یکشنبه به شهر محاصره شده مرزی مضایا خواهند رسید. این شهر که در کنترل شورشیان علیه دولت بوده است، از ماه ژوئیه تحت محاصره دولت سوریه بوده و دمشق می گوید اجازه ورود خوراک و کالاهای امدادی به آن را خواهد داد.

کرژیسیک گفت: "در حال حاضر آماده سازی در جریان است. ما در حال بار زدن کامیون ها و بروزرسانی درباره عملیات امداد هستیم."

XS
SM
MD
LG