لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

داعش ۴۰ درصد از مناطق اشغالی خود در عراق را از دست داده است


سرهنگ استیو وارن سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه گروه افراطی داعش - آرشیو
سرهنگ استیو وارن سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه گروه افراطی داعش - آرشیو

ارتش آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش حدود ۴۰ درصد از سرزمین‌های تحت کنترل خود در عراق را از دست داده است.

استیو وارن سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گفت که طی سال گذشته این گروه افراطی ده‌ها هزار کیلومتر مربع از سرزمین‌های تحت اشغال خود را در کشورهای عراق و سوریه از دست داده است.

به گفته او این عقب راندن داعش در سایه همکاری نیروهای پشمرگه کُرد، ارتش عراق، و نیروهای معتدل در سوریه که همگی از پشتیبانی هوایی جنگنده های ائتلاف بهره می بردند، تحقق یافته است.

سرهنگ وارن گفت "داعش بین ۲۰ تا ۲۲ هزار کیلومتر مربع زمین در عراق که حدود ۴۰ درصد اراضی تحت کنترلش بوده را از دست داده و در سوریه کمی بیش از ۲ هزار کیلومتر مربع یا حدود ۱۰ درصد اراضی را از دست داده است."

سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا، با بیان این که حملات هوایی در اطراف موصل با هدف تدارک حمله به این شهر انجام می‌گیرد، افزود در هفته گذشته بیش از ۱۹۰ سورتی پرواز در این منطقه صورت گرفته، که اشخاص مهم این گروه و یا استحکامات آنها را هدف گرفته است .

وی اشاره‌ای به تاریخ احتمالی بازپس‌گیری این شهر نکرد.

این فرمانده آمریکایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت "حملات هوایی روسیه در سوریه کماکان به نفع استقرار رژیم اسد و عمدتا در غرب این کشور است. در برخی از موارد مواضع داعش را در نزدیکی‌های رقه و دیر الزور مورد تهاجم قرار داده اند، اما عمدتا علیه مواضع نیروهای مخالف اسد بوده است."

سرهنگ وارن با بیان این که حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار پیکارجوی داعش در سوریه و عراق فعال هستند، گفت نیروهای خارجی داعش، از اهمیت ویژه ای برخوردارند، زیرا که از جنگ افزارهای پیشرفته تر برخوردارند و عمدتا برای عملیات واکنش سریع به کار گرفته می شوند.

این فرمانده آمریکایی افزود، به زودی با همکاری ارتش عراق برخی مناطق مرزی بین سوریه و عراق که داعش برای تردد و نفوذ استفاده می کند، تحت مراقبت شدیدتری قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG