لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

در انفجار بمب در سوریه ۲۹ نفر کشته شدند


انفجار یک بمب در روز پنجشنبه، که در یک خودرو جاشازی شده بود، در نزدیکی یک گذرگاه مرزی سوریه با ترکیه دست کم ۲۹ نفر برجای گذاشت.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید انفجار در نزدیکی گذرگاه باب السلامه در شمال سوریه روی داد.

طرف سوری گذرگاه، در کنترل شورشیان اسلامگرا که از اوایل سال جاری با شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام می جنگند، قرار دارد.

ترکیه بیش از ۶۰۰ هزار آواره سوری را پناه داده و مرز خود را در طول مناقشه باز نگه داشته است.

در روز پنجشنبه، وزیران امور خارجه ۱۱ کشور حامی مخالفان سوریه، برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه و رساندن کمک به کسانی که جنگ بر آنها اثر گذاشته، در لندن گرد هم آمدند.

میزبانی جلسه را ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا بر عهده دارد. دفتر او می گوید دیپلمات ها در باره چگونگی افزایش حمایت از کسانی که خواهان برکناری بشار اسد هستند بحث خواهند کرد.

تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ در سوریه، از جمله با شکست مذاکرات مستقیم صلح بین طرف های متخاصم در اوائل سال جاری، متوقف شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی پیش از آغاز نشست گفت، هدف از این تلاش ها آن است که دولت سوریه به شرکت در گفتگوهای دیپلماتیک ترغیب شود.

او گفت احمد جربا رییس شورای ائتلاف ملی سوریه، و دیگر مقامات ائتلاف مخالفان که در این هفته به واشنگتن آمدند، علاقه خود را به یک راه حل سیاسی و نیز حمایت از گرو های مخالف معتدل، تکرار کردند.
XS
SM
MD
LG