لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

افزایش تعداد کشته شدگان سرکوب ها در سوریه


افزایش تعداد کشته شدگان سرکوب ها در سوریه
افزایش تعداد کشته شدگان سرکوب ها در سوریه

نیروهای امنیتی سوریه برای چهارمین روز برای سرکوب ناراضیان، بندر لاذقیه را گلوله باران می کنند.

به گفته فعالان و ساکنان محلی، روز سه شنبه دست کم ۵ تن کشته شدند. به گفته آنان، نیروهای امنیتی از روز شنبه دست کم ۳۵ تن را کشته اند.

فعالان و شاهدان می گویند قایق های توپدار سوریه روز یکشنبه در تیراندازی به لاذقیه به تانک ها پیوستند.

مقام های سوری، رویدادهای لاذقیه را به گونه ای دیگر گزارش داده اند. آنان گلوله باران شهر از دریا را تکذیب می کنند و می گویند شناورهای نیروی دریایی برای حفاظت از ساحل و جلوگیری از قاچاق اسلحه گشت می زدند.

یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد می گوید نزدیک به ۱۰ هزار فلسطینی در پی فرار از یک اردوگاه آوارگان در بندر لاذقیه در سوریه ناپدید شده اند.

سخنگوی «آژانس امداد و کار» روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت آوارگان روز دوشنبه زیر آتش سنگین گریختند و معلوم نیست کجا هستند. او خواهان دسترسی فوری به اردوگاه شد که درمانگاه، مدرسه و برنامه هایی برای جوانان دارد. سخنگو گفت امدادگران می خواهند از بیماران و نیازمندان مراقبت کنند. پاسخی به درخواست آژانس داده نشده است.

فعالان حقوق بشر روز سه شنبه گزارش دادند تیراندازی سنگین در لاذقیه جریان دارد. نیروهای امنیتی در لاذقیه چهار روز است ناراضیان و مخالفان را سرکوب می کنند. به گفته فعالان، از روز شنبه دست کم ۳۰ تن کشته شده اند.

در تحولی جداگانه، دولت سوریه روز سه شنبه گفت یک هفته پس از حمله ها به شهر دیرالزور خارج ساختن نیروهایش از آنجا را آغاز کرده است. خبرگزاری دولتی می گوید پلیس راه بندان هایی را که «گروه های تروریست مسلح» کار گذاشته بودند جمع می کند، و شماری از «مردان مسلح» بازداشت شده اند.

در این میان، ترکیه به سوریه هشدار داده است که عملیات نظامی علیه شهروندان باید «بی درنگ و بدون قید وشرط متوقف شود.» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت «این آخرین حرف ما به مقام های سوری است.» وزیر امور خارجه ترکیه هفته پیش در دمشق با بشار اسد ملاقات کرد و خواهان پایان گرفتن سرکوب بی رحمانه مردم شد. او روز دوشنبه گفت اگر خونریزی بی درنگ متوقف نشود، دیگر جایی برای بحث با مقام های سوریه باقی نخواند ماند.

در «حولا»، شهری در نزدیکی حمص به گفته فعالان، سربازان سوری با پشتیبانی تانک ها روز دوشنبه به حمله هایی دست زدند و عده ای را بازداشت کردند.

لاذقیه و حمص شاهد اعتراضات گسترده ای علیه بشار اسد بوده اند.

فعالان و شاهدان می گویند قایق های توپدار سوریه روز یک شنبه در تیراندازی به لاذقیه به تانک ها پیوستند. مقام های سوریه رویدادهای لاذقیه را به گونه ای دیگر گزارش داده اند. آنان گلوله باران شهر از دریا را تکذیب می کنند و می گویند شناورهای نیروی دریایی برای حفاظت از ساحل و جلوگیری از قاچاق اسلحه گشت می زدند.

XS
SM
MD
LG