لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

توافق رهبران آمریکا و بریتانیا به مشورت برای بر داشتن گام‌های بعدی در سوریه


رویترز - صحنه‌ای از تظاهرات مردم علیه بشار اسد در سوریه
رویترز - صحنه‌ای از تظاهرات مردم علیه بشار اسد در سوریه

رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در یک گفتگوی تلفنی به علایق مشترک ۲ کشور پرداختند. پرزیدنت اوباما و آقای کامرون در این گفتگوی تلفنی به نگرانی عمیق خود در باره وضعیت فعلی‌ سوریه و خشونت‌هایی که دولت آن کشور علیه مردم غیر نظامی بکار می‌ برد، تاکید کردند.

آنان همچنین بر باور خود نسبت به خواست مشروع مردم سوریه برای انجام مرحله گذار به دموکراسی‌ در آن کشور تاکید کردند.

در همین حال، رهبران آمریکا و بریتانیا با تاکید بر قطع فوری خونریزی‌های دولت سوریه علیه مردم، موافقت کردند که بطور منظم اقداماتی را که دولت سوریه انجام می‌ دهد زیر نظر داشته و برای (برداشتن) گام‌های بعدی در روز‌های آینده با یکدیگر مشورت کنند.

علاوه بر آن ۲ رهبر در باره تغییرات سیستم مالی جهان نیز با یکدیگر گفتگو کردند.

در این گفتگو، آقای کامرون از واقعه سقوط هلیکوپتری که در آن سربازان آمریکایی جان خود را از دست دادند، مراتب تأسف خود را ابراز داشت.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز در حادثه سقوط هلیکوپتر ناتو که در روز ۶ ماه جاری میلادی اتفاق افتاد ۳۸ نفر که ۳۰ نفر آنان سربازان نیروهای ویژه آمریکا بودند جان خود را از دست داده اند؛ حادثه‌ای که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

از سوی دیگر پرزیدنت اوباما بازگشت نظم عمومی‌ را، پس از چند روز خشونت و غارت در برخی‌ از شهرهای بریتانیا، به آقای کامرون تبریک گفت.

XS
SM
MD
LG