لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

روسیه قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو می کند


گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه - آرشیو
گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه - آرشیو
یک مقام روسی گفت پیش نویس قطعنامه ای که بشار اسد را ملزم می کند مسیری برای کمک رسانی به جنگزده های تحت محاصره ایجاد کند، اقدامی برای مداخله نظامی در سوریه است و روسیه نمی گذارد این پیش نویس در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شود.

رسانه های روسیه روز چهارشنبه به نقل از گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امورخارجه این کشور نوشتند چنین قطعنامه ای در شکل کنونی اش «غیرقابل پذیرش» خواهد بود. سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه نیز تلاش برای تصویب قطعنامه را اقدامی یک طرفه برای مقصر خواندن دولت روسیه توصیف کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در روز سه شنبه گفت به غیر از روسیه، در شورای امنیت «اجماع بزرگی» بین اعضا برای فراهم کردن فضای دسترسی بیشتر به امدادگران در سوریه وجود دارد.

آقای اوباما گفت جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و دیگران «پیام کاملا مستقیمی» به روس ها منتقل کرده اند که «آنها نمی توانند بگویند نگران وضعیت مردم سوریه هستند در شرایطی که غیرنظامیان گرسنگی می کشند، و تنها سوری ها مسوول این وضعیت نیستند، روسها نیز اگر مانع [صدور] چنین قطعنامه ای شوند، مسوولند

پیش نویس این قطعنامه کسانی که مانع کمک رسانی در سوریه شوند را تهدید به تحریم کرده است.

باراک اوباما گفت در این مرحله فکر نمی کند که برای حل بحران سوریه راه نظامی وجود داشته باشد، اما ممکن است وضعیت تغییر کند و او «هر مسیر ممکنی» را بررسی خواهد کرد.

روسیه یکی از پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از امتیاز وتو برخوردار است. روسیه و چین پیشتر سه قطعنامه که دولت بشار اسد را تحت فشار قرار می داد، وتو کردند.

اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب مذاکرات روز سه شنبه صلح سوریه را طاقت فرسا و دارای نه چندان پیشرفت توصیف کرد. او گفت دو طرف - دولت و مخالفان - باید همکاری بیشتری داشته باشند.
XS
SM
MD
LG