لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

طرح دونالد ترامپ برای ایجاد «منطقه امن» در سوریه؛ واکنش روسیه، ترکیه و اتحادیه اروپا


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت برای پناهجویانی که از خشونت های جنگ فرار می کند، «قطعا مناطقی امن در سوریه ایجاد خواهد کرد.»

آقای ترامپ در گفت و گو با شبکه خبری ای.بی.سی گفت که اروپا با پذیرفتن میلیون ها پناهجو از سوریه و دیگر کشورهای بحران زده خاورمیانه مرتکب اشتباهی بزرگ شده است. او گفت: «نمی خواهم چنین چیزی اینجا رخ دهد.»

او بدون آن که به جزئیات اشاره کند گفت: «من قطعا مناطقی امن در سوریه برای مردم ایجاد می کن.»

بنا به سندی که رویترز آن را روز چهارشنبه رویت کرد، آقای ترامپ قرار است به پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا در روزهای آتی دستور دهد تا طرحی برای ایجاد «مناطق امن» در سوریه تدارک ببینند؛ اقدامی که می تواند خطر مداخله نظامی آمریکا در جنگ سوریه را افزایش دهد.

به نوشته رویترز، پیش نویس این فرمان که در انتظار امضای آقای ترامپ است نشان می دهد که دولت جدید آماده است در مورد سوریه گام بردارد.

این پیش نویس از جمله می گوید: «وزیر خارجه همراه با وزیر دفاع، ۹۰ روز فرصت دارد تا طرحی را برای ارائه مناطق امن در سوریه و مناطق اطراف که شهروندان سوری آواره به آنجا رفته اند، در نظر بگیرند.»

کشورهای دیگر چه می گویند

روسیه و ترکیه که در جنگ شش ساله سوریه مداخله کرده اند، با این موضعگیری آقای ترامپ را محتاطانه برخورد کردند.

ترکیه گفت همواره از چنین ایده ای حمایت کرده اما هم آنکارا و هم مسکو گفتند چنین طرحی به ملاحظه دقیق نیاز دارد.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت آمریکا در مورد این مسئله با روسیه مشورت نکرده و «نباید وضع را با مسئله پناهجویان وخیم کرد.» او گفت روسیه باید چنین طرحی را به دقت همه جانبه مطالعه کند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز گفت که کشورش همواره از ایده مناطق امن در سوریه حمایت کرده اما قبل از اظهار نظر لازم است که هر گونه طرح آمریکا از سوی ترکیه مورد بررسی قرار گیرد. حسین موفتواوغلو به خبرنگاران گفت «آنچه مهم است دیدن مشاهده نتایج تحقیقات درباره مناطق امن است.»

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که هنوز زود است درباره گزارشهای منتشر شده درباره طرح آمریکا در ایجاد مناطق امن در سوریه اظهار نظر کرد. خانم موگرینی گفت اتحادیه اروپا «هر زمانی که طرح آماده شود، آن را بررسی می کند.»

او که روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در بیروت سخن می گفت افزود اتحادیه اروپا مایل است شاهد راه حل و انتقال سیاسی در سوریه باشد که «به تمامی شهروندان سوری» امکان بازگشت به کشورشان را بدهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG