لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

نیروهای دولت سوریه کنترل منبع آب دمشق را بدست گرفتند


نیروهای دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کردند که کنترل منبع تامین کننده آب دمشق پایتخت سوریه را به دست گرفتند. به گفته خبرگزاری دولتی سنا، در حالی که دولت سوریه با مخالفان برای ترک این منطقه به توافق رسیده بودند، روند خروج مخالفان به دلیل وضعیت بد آب و هوایی با ساعتها تاخیر آغاز شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت سوریه می گوید به محض ابراز اطمینان از امنیت منطقه، مراحل بازسازی تأسیسات تامین آب دمشق را آغاز خواهد شد.

درگیری بر سر منبع آب پایتخت با انفجار ۲۲ دسامبر سال گذشته که منجر به ورود سوخت به آب رودخانه شده بود آغاز شد. دولت سوریه مبارزان مسلح مخالف دولت را مسئول این انفجار می داند، اما نیروهای مخالف اسد نیز حملات هوایی دولت را دلیل این انفجار نامیده اند.

منطقه «وادی بردی» که در شمال غربی دمشق قرار دارد، به یکی از جبهه های اصلی مبارزه میان دولت سوریه و مخالفان تبدیل شده است. اختلال در منابع آب آشامیدنی و تخریب زیرساخت تأسیسات تأمین آب در این منطقه منجر به کمبود آب در پایتخت شده است.

کمبود آب آشامیدنی در دمشق، پایتخت سوریه، که از اواخر ماه دسامبر گذشته آغاز شده، تا کنون بر زندگی بیش از ۵ میلیون نفر در دمشق تأثیر گذاشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG