لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

هشدار آمریکا و سازمان ملل نسبت به احتمال حمله شیمیایی در ادلب سوریه


سازمان ملل و آمریکا نسبت به انجام چنین حمله ای هشدار داده اند. در این میان، ایالات متحده آمریکا ۴ فرد و ۵ شرکت سوری و لبنانی را، که در تسهیل انتقال تسلیحات و نفت و فراهم ساختن تدارکات برای دولت سوریه نقش داشتند در فهرست تحریم شدگان قرار داد.

همزمان امروز جمعه شورای امنیت سازمان ملل نیز جلسه ای اضطراری در خصوص حمله ای که گمان میرود توسط دولت سوریه انجام شود برگزار می کند. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است اگر رژیم اسد به ادلب حمله کند حتی اگر شیمیائی نباشد افزایش تنش است. روسیه موظف است جلوی آنرا بگیرد. ما در مورد عواقب انسانی این مسئله صحبت خواهیم کرد. در این بین فدراسیون روسیه شروع به تقویت نیروی دریائی اش در سواحل سوریه کرده . این نشان از اینست که بار دیگر قصد دارد قتل و غارت رژیم اسد را تسهیل کند.

جيم جفری؛ نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می گوید دو ستون اصلی سیاست آمریکا در قبال سوریه نابودی پایدار داعش و حصول اطمینان از خروج کامل ایران و گروههای شبه نظامی تحت امرش از این کشور جنگ زده است.
پرزیدنت ترامپ قرر است در ماه جاری ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده بگیرد که محور آن علاوه بر بررسی آینده برجام؛ رسیدگی به اقدامات تهران در منطقه بویژه درسوریه است.

این هفته استفان دمیستورا نمایندهء ویژه سازمان ملل برای سوریه نسبت به یک بحران انسانی در ابعاد گسترده هشدار داد.
استان ادلب تقریباً ۳ میلیون نفر جمعیت دارد...و منطقه ایست که نیروهای مسلح مخالف اسد که ترکیه از آنها حمایت میکند . ترکیه نیز نیروی بیشتری در آن استان و در مرز خود با سوریه مستقر کرده است.

اوائل این هفته رئیس جمهوری آمریکا در یک توئیت نوشت: روسها و ایرانی ها اشتباه انسانی عظیمی میکنند اگر در این فاجعه انسانی شرکت کنند. صدها هزار تن ممکن است کشته شوند. نگذارید این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است چشم جهان به عملکرد دولت سوریه و حامیانش: ایران و روسیه دوخته شده است و اگر کشتاری صورت گیرد آمریکا بسیار عصبانی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG