لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

حمله به دفتر الاخباریۀ سوریه ۷ کشته برجای نهاد


بشار اسد،رئیس جمهوری سوریه ، در حال سخنرانی خطاب به کابینه اش:«سوریه در حال جنگ است
بشار اسد،رئیس جمهوری سوریه ، در حال سخنرانی خطاب به کابینه اش:«سوریه در حال جنگ است

شورای حقوق بشر ملل متحد: هر دو طرف درگیری مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، ولی ارتکاب آن توسط نیروهای دولتی به طرز هشدار دهنده ای بالاست.

خبرگزاری دولتی سانای سوریه گزارش داده که بامداد چهارشنبه، چند مرد مسلح به دفتر مرکزی یک شبکۀ تلویزیونی خصوصی هوادار دولت سوریه حمله کرده اند و ۷ تن از کارکنان آن را کشته اند. کشته شدگان شامل ۳ روزنامه نگار و ۴ محافظ امنیتی بودند.

اسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری سانای سوریه گزارش داده که درحمله به شبکۀ تلویزیونی الاخباریه در شهر دروشه- واقع در بیست کیلومتری دمشق، پایتخت- بخشهایی از ساختمان آن ویران شده است.

گزارشها حاکی از آن است که حمله کنندگان، چند تن از نگهبانان ساختمان تلویزیون الاخباریه را «بازداشت» کرده اند و سپس با مواد منفجره به ساختمان آن آسیب زده اند.
الاخباریه، شبکۀ تلویزیونی خصوصی است که به شدت هوادار بشار اسد است.

عمران الذهبی وزیر اطلاعات گفت مواد منفجره ای که استودیوها را ویران کرد توسط «تروریست های مسلح» کار گذاشته شده بود – این اصطلاحی است که دولت سوریه برای توصیف شورشیان به کار می برد. اما رزمندگان مخالف دولت دست داشتن در حمله را تکذیب می کنند و می گویند واحدی از گارد جمهوری سوریه که مامور حفاظت از ایستگاه بود مسئول واقعه است.

همزمان با تشدید بی سابقۀ درگیری و خشونت شانزده ماهه در سوریه و رسیدن آن به حومۀ پایتخت، بشار اسد- رئیس جمهوری سوریه- رسماً اعلام کرد که کشورش در حال جنگ است وبه دولت خود فرمان داد که از هیچ تلاشی برای رسیدن به پیروزی دریغ نورزد.

سانا- خبرگزاری دولتی سوریه- گزارش می دهد که گروههایی که آنها را«گروههای تروریستی مسلح» خوانده است، جادۀ قدیم دمشق به بیروت را مسدود کرده اند.

اعلام شرایط جنگی از سوی اسد، حاکی از تغییر محسوس مواضع اوست. آقای اسد تاکنون خیزشی را که علیه وی اتفاق افتاده، بی اهمیت جلوه داده و ریشۀ آن را فعالیتهای تروریستی گروهی شورشی خوانده که به گفتۀ وی جیره خوار بیگانگانند.

در گزارشی که روز چهارشنبه به شورای حقوق بشر ملل متحد ارائه شد، به نقل از بررسی کنندگان وضع در سوریه آمده است که وضع سوریه به سرعت و به طرز خطرناکی رو به وخامت می رود. گزارش می افزاد شواهدی وجود دارد که هر دو طرف درگیری مرتکب نقش حقوق بشر شده اند، ولی ارتکاب آن توسط نیروهای دولتی به طرز هشدار دهنده ای بالاست.

پائولو پینرتو تحقیقگر منصوب سازمان ملل متحد گفت او به ویژه نگران گزارش هایی است که بر اساس آن اپوزیسیون از کودکان برای حمل تدارکات پزشکی و پیام رسانی استفاده می کنند و آنها را در معرض خطر مرگ و جراحت قرار می دهند.

سوریه از این تحقیقات انتقاد کرده است و آن را نتیجه یک روند سیاسی نامیده و می گوید شرکت نخواهد کرد.

روز سه شنبه بشار اسد در نطق تلویزیونی خود خطاب به کابینه ای که تازه انتخاب کرده، گفت: «ما درحال جنگی واقعی و تمام عیار هستیم و وقتی در حال جنگیم، تمامی سیاستها و سمت و سوها باید بر پیروزی در این جنگ متمرکز باشد.»

وی طی همین سخنان، غرب را محکوم کرد و مدعی شد که غرب «همیشه می ستاند وهیچ نمی دهد؛ و این واقعیتی است که همواره ثابت شده است.»


سازمان ملل متحد نیروهای دولتی سوریه را به کشتن بیش از ده هزار تن طی تنشهای ماههای اخیر متهم می کند.
XS
SM
MD
LG