لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

محمود عباس خواستار کمک پوتین به صلح خاورمیانه شد


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه شنبه در ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از او خواست به از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه که مدت هاست متوقف شده، کمک کند.

ولادیمیر پوتین طی سفر به خاورمیانه، در دیدار کوتاهش از کرانه غربی رود اردن، با محمود عباس در بیت لحم ملاقات کرد. او دیروز دوشنبه، در اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و شیمون پرز رئیس جمهوری این کشور ملاقات کرده بود.

محمود عباس، پس از ملاقات با پوتین، طی بیانیه ای او را ترغیب کرد تا به آزادی ده ها فلسطینی زندانی در اسرائیل کمک کند. او همچنین خواست که مسکو میزبانی یک کنفرانس صلح خاورمیانه را برعهده بگیرد. او در بیانیه اش گفت: «ما به رئیس جمهوری روسیه گفتیم که صلح تنها از طریق مذاکره با اسرائیل میسر می شود.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ماه های اخیر بارها خواستار آزادی ۱۲۳ زندانی فلسطینی شده است که پیش از پیمان اسلو در سال ۱۹۹۳ توسط اسرائیل بازداشت و زندانی شده اند. او اسرائیل را به عدم تعهد به این پیمان متهم می کند. آقای عباس پیشتر گفته بود که آزادی این زندانیان می تواند پیش درآمدی برای «گفت و گو» با آقای نتانیاهو باشد. وی تاکید کرده بود که این گفت و گو، به معنای مذاکره نیست.

ولادیمیر پوتین، روز سه شنبه «موضع مسئولانه» آقای عباس را ستود اما هشدار داد که «هرگونه اقدام یک جانبه پیش از پیمان نهایی صلح غیرسازنده خواهد بود.»

چنین هشداری هم به شهرک سازی های اسرائیلی علی رغم مخالفت جامعه بین الملل، و هم به تلاش فلسطینی ها در عضویت کامل سازمان ملل متحد، اشاره می کرد.

روسیه، همراه با آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، عضو گروه چهارگانه صلح خاورمیانه است که سعی می کند دو طرف اسرائیل و فلسطینی را بر سر میز مذاکره بیاورد. تلاش های این گروه سال گذشته با شکست مواجه شد زیرا فلسطینی ها، توقف شهرک سازی های اسرائیلی را پیش شرط از سرگیری مذاکرات با اسرائیل قرار داده اند. اسرائیل اصرار دارد که مذاکرات بدون هیچ پیش شرطی آغاز شود.

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه در دیدار با مقامات اسرائیلی درباره بحران سوریه و ایران با آقایان نتانیاهو و پرز صحبت کرد. این دو رهبر سیاسی اسرائیل از رئیس جمهوری روسیه می خواهند تا با استفاده از نفوذش بر تهران، در مقابل تهدید اتمی ایران از اسرائیل محافظت کند.

پوتین، پس از دیدار با محمود عباس به اردن سفر کرد تا با ملک عبدالله، پادشاه این کشور ملاقات کند.

ولادیمیر پوتین، آخرین بار در سال ۲۰۰۵ (هفت سال پیش) به سرزمین های فلسطینی سفر و در رام الله با محمود عباس ملاقات کرده بود. جانشین او در کرملین، دمیتری مدودف نیز سال گذشته طی سفر به کرانه باختری از اریحا دیدن کرده بود.
XS
SM
MD
LG