لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

وزیر امور خارجه فرانسه خواستار محاکمه رئیس جمهوری سوریه شد


وزیر امور خارجه فرانسه
وزیر امور خارجه فرانسه

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه ۲۳ ماه مه، گفت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باید به دلیل «صدها هزار کشته» و «استفاده از سلاح‌های شیمیایی» در جریان جنگ داخلی این کشور، محاکمه شود.

به‌گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴ ،کاترین کولونا در یک گفتگوی تلویزیونی با بیان این مطلب افزود: «مبارزه علیه جنایت و مقابله با مصونیت از مجازات، بخشی از دیپلماسی فرانسه است و پاریس سیاست خود در قبال حاکم سوریه را تغییر نخواهد داد.»

وزیر امور خارجه فرانسه تصریح کرد: «باید به یاد داشته باشیم که بشار اسد کیست، او رهبری است كه بيش از ۱۰سال دشمن مردم خودش بوده است و تا زمانی که او تغییر نکند، تا زمانی که متعهد به آشتی، مبارزه با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر نباشد، دلیلی برای تغییر نگرش ما نسبت به او وجود ندارد.»

خانم کولونا با تاکید بر اینکه لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه رژیم سوریه «قطعا» در دستور کار نیست، گفت: «فکر می‌کنم تغییر نگرش، به او بستگی دارد و در اختیار ما نیست.»

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پس از بیش از یک دهه انزوا، هفته پیش با شرکت در نشست سران اتحادیه عرب به صحنه سیاسی در منطقه خاورمیانه بازگشت. این در حالی است که ایالات متحده و دیگر قدرت‌‌های غربی با این تغییر سیاست مخالفت می‌کنند.

اسد مدت‌ها به خاطر جنگ داخلی و سرکوب مخالفان، از سوی کشورهای عربی طرد شده بود.

عربستان سعودی، قطر و برخی کشورهای دیگر سال‌ها از مخالفان اسد حمایت کردند. اما ارتش سوریه با پشتیبانی ایران، روسیه و گروه‌های شبه‌نظامی، کنترل بیشتر مناطق این کشور را دوباره به دست گرفت.

XS
SM
MD
LG