لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

اعضای شورای امنیت در جلسه اضطراری یکشنبه اقدامات نظامی مسکو در سوریه را محکوم کردند


ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد
ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد که آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواستار تشکیل آن در روز یکشنبه برای بررسی حملات جدید دولت بشار اسد به مواضع مخالفان در سوریه شدند در مقر این سازمان در نیویورک در حال برگزاری است.

استفان دمیسیتورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد درباره سوریه در سخنانش گفت که احتمال ارتکاب جنایت جنگی از سوی روسیه در سوریه بررسی می شود.

نماینده فرانسه در این نشست اضطراری گفت که حلب هدف حمله قرون وسطایی قرار گرفته و روسیه در این میان مرتکب جنایات جنگی می شود.

متیو ریکرافت سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد در این جلسه گفت روسیه از سوی جامعه بین الملل طرد خواهد شد مگر آن که «اقدام نظامی در سوریه را متوقف کند.»

ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در سخنانی که در حمایت از کشورش در مقابل دیگر اعضای شورای امنیت ایراد کرد ضمن تاکید دوباره بر جدا کردن جبهه النصرت از دیگر نیروهایی که اپوزیسیون میانه رو تلقی می شوند گفت: «آتش بس باید به شکل همگرایانه تجدید شود و هیچ کشوری نباید یکجانبه آن را انجام دهد.»

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر در روز جمعه در کنفرانس خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن رد اتهام درباره حمله به کاروان کمک های انساندوستانه سازمان ملل به حلب گفت این مسئله باید مورد تحقیق قرار گیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر در روز شنبه حملات ارتش سوریه علیه شهروندان غیرنظامی را که با حمایت حملات هوایی روسیه صورت می گیرد، فصل تاریکی در تعهدات جامعه جهانی برای حفظ جان غیرنظامیان خواند.

به گفته سازمان ملل متحد تشدید عملیات نظامی و حملات هوایی به حلب حدود دو میلیون نفر را با کمبود و یا نبود آب آشامیدنی روبرو کرده است. سازمان ملل می گوید از این تعداد حدود ۲۵۰ هزار نفر در مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب هستند و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز در مناطق تحت کنترل دولت هستند.

ایستگاه پمپ آب شرق حلب در حملات هوایی اخیر آسیب دید و تیم های تعمیر به خاطر شدت حملات قادر نیستند به آنجا بروند. در واکنش، یک ایستگاه پمپ آب در همان نزدیکی، یعنی ایستگاه سلیمان الحبیبی فعالیتش متوقف شد که آب بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در غرب حلب را تامین می کند.

تازه ترین گزارش‌های درگیری‌ها

گزارش شده است هواپیماها یک اردوگاه استراتژیک در حاشیه شمال حلب را بمباران کرده اند. نیروهای دولتی سوریه و مخالفان برای بدست گرفتن کنترل مناطق شمالی حلب و حفظ آن به شدت در جنگ هستند.

رویترز به نقل از شورشیان و ساکنان حلب گزارش داده است که هواپیماها همچنان مناطق مسکونی را بمباران می کند و ساختمان ها را در حلب با خاک یکسان کرده اند.

بیش از ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب در محاصره نیروهای دولتی هستند. نیروهای اسد در درگیری های اخیر از پشتیبانی ایران، روسیه، حزب الله لبنان و یک گروه شبه نظامی فلسطینی برخوردار هستند.

نیروهای دولتی توانسته بودند که اخیرا در یک عملیات زمینی، کنترل یک اردوگاه فلسطینی را در شمال حلب از شورشیان بگیرند. اما شورشیان سوری روز یکشنبه اعلام کردند که ساعاتی بعد توانستند در ضدحمله ای نیروهای دولتی و حامیان آنها را از اردوگاه «حندرات» خارج کنند. ساعاتی بعد، حملات هوایی علیه شورشیان آغاز شد. به گفته مخالفان، دولت سوریه با بمب های فسفری به این اردوگاه حمله کرد و خودروهای آنها را سوزاند.

سوریه تایید کرده است که حندرات بدست نیروهای مخالف افتاده است.

درخواست آمریکا و متحدانش از روسیه

پیشتر وزیران خارجه کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان و دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا، در بیانیه ای مشترک از روسیه خواستند به بمباران های سراسری در سوریه پایان دهد.

این بیانیه روسیه را مسئول ادامه بحران در سوریه خوانده است. روسیه وظیفه دارد دولت بشار اسد را برای تسهیل در ارسال کمک های بین المللی تحت فشار بگذارد و برای احیای گفتگوهای ترک مخاصمات تلاش کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پیشتر از روسیه خواست برای کمک به برقراری آرامش درسوریه که کمک به مردم نیازمند را ممکن خواهد کرد حملات هوایی در سوریه را متوقف کند.

بریتانیا: روسیه احتمالا مرتکب جنایات جنگی شده است

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا گفته است روسیه ممکن است که در سوریه مرتکب جنایات جنگی شده باشد. او گفت اگر مشخص شود روسیه پشت حمله به کاروان امدادها که راهی حلب بودند باشند، این یک جنایت جنگی بوده است.

وزیر خارجه سوریه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت دمشق توانسته است با حمایت روسیه، ایران و حزب الله لبنان به پیروزی های بزرگی در جنگ ۵ ساله دست یابد.

در همین حال در تصاویری که ارتش سوریه منتشر کرده است ورود سربازان به اردوگاه پناهجویان در شمال حلب دیده می شود. به گزارش خبرگزاری ها، تصرف ارودگاه حندرات،که در سال های گذشته در کنترل مخالفان بوده است اولین پیشروی مهم ارتش سوریه علیه مخالفان است که زیر پوشش حملات سنگین هوایی روسیه عملی شده است.

در جبهه ای دیگر، روز یکشنبه دود ناشی از یک انفجار در روستای صوران در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه دیده شده است که هنوز علت آن مشخص نیست.

XS
SM
MD
LG