لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

قطعنامه محکومیت سوریه در مجمع عمومی تصویب شد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به قطعنامه ای رای داد که دولت سوریه را به دلیل شدت بخشیدن به جنگ محکوم می سازد و از نقش ائتلاف ملی سوریه به عنوان طرفی برای یک انتقال سیاسی بالقوه حمایت می کند.
قطعنامه با ۱۰۷ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۵۹ رای ممتنع از تصویب گذشت.
این قطعنامه الزام آور نیست و پیش نویس آن توسط قطر تهیه شده است. در این قطعنامه آمده است که اپوزیسیون سوریه به عنوان بخشی از گفت و گوی مهم سیاسی که میان گروه های گوناگون فعال یا موثر در آن کشور به جریان افتاده، اهمیت فراوان دارد و پذیرفته شدن اپوزیسیون سوریه در سطح بین المللی نشانی از آن است که این گروه نماینده عده زیادی از مردم سوریه است.

این قطعنامه همچنین از دولت بشار اسد خواسته تا به تیم بازرسان سازمان ملل اجازه دهد که وارد سوریه شوند و صحت یا سقم اتهامی را بررسی کنند که در مورد دولت اسد مطرح است، و از آنکه نیروهای اسد به سلاح های شیمیایی دست برده اند یا نه، اطمینان حاصل کنند.

به رغم اعلام آمادگی بان کی مون- دبیرکل سازمان ملل متحد- اسد اجازه ورود بازرسان سازمان ملل را صادر نکرده است.

قطعنامه پیشین از سوی دوازده کشور عضو سازمان ملل رد شد؛ از جمله روسیه، ایران، و چین، که آن را «نمایشی» خواندند و گفتند «تاثیری بر شرایط سوریه نخواهد گذارد.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت انتظار دارد که دولت سوریه و نمایندگان اصلی اپوزیسیون آن کشور اوایل ماه ژوئن(ماه آینده میلادی) تشکیل جلسه دهند.

گزارش هایی مبنی بر آن منتشر شده که دولت سوریه گفته پیش از اتخاذ تصمیم برای شرکت یا عدم شرکت در این نشست، به آگاهی از جزئیات بیشتری پیرامون آن نیاز دارد. آقای کری در واکنش به این دست گزارش ها گفت که تحریم چنین نشستی اشتباه در محاسبه خواهد بود و در عمل حمایت بیشتری را در جامعه جهانی برای اپوزیسیون سوریه جلب خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که نتیجه نشست صلحی پیرامون اوضاع سوریه ممکن است بر تصمیم آمریکا برای تسلیح اپوزیسیون سوریه تاثیر بگذارد.

روسیه و ایالات متحده هفته گذشته به توافق رسیدند که به رغم اختلاف عقیده عمده درخصوص سوریه، در این زمینه نشستی برگزار کنند و گفت و گو کنند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز قرار است آخر هفته جاری درباب اوضاع سوریه با مقام های روسیه ملاقات و مذاکره کند.
XS
SM
MD
LG