لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

رسانه های سوریه: نقل قول از اسد «نادرست» بود


رسانه های دولتی سوریه سخنانی را که به نقل از بشار اسد در دیدار با نمایندگان پارلمان روسیه نقل شده نادرست خواندند. پیش تر خبری منتشر شده بود مبنی بر این که بشار اسد به قانون گذاران روسیه گفته است قصد کناره گیری از قدرت را ندارد و کناره گیری وی در گفت وگوهای صلح ژنو مطرح نیست.

گزارش های ضد ونقیض درباره کناره گیری رئیس جمهوری سوریه تنها چند روز پیش از کنفرانس بین المللی برای صلح سوریه – موسوم به ژنو- ۲ منتشر شده است.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از آقای اسد نوشته بود: «اگر می خواستیم تسلیم شویم، همان اول کار تسلیم می شدیم.» و در جای دیگری از قول وی به روسی چنین ترجمه شده بود: «این موضوع در گفت وگوهای صلح ژنو مطرح نیست.»

در حالی که قرار است دولت و مخالفان سوریه در کنفرانس صلحی که از روز چهارشنبه در شهرمونرو سوئیس برگزار می شود، شرکت کنند، انتظار می رود نقش آقای اسد در آینده سوریه یکی از موانع اصلی گفت وگوها باشد. کنفرانس صلح ژنو-۲ روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه در شهر مونرو در سویس برگزار می شود و سپس نشست های مشورتی در محل سازمان ملل در ژنو انجام خواهد شد.

هدف کنفرانس ژنو- ۲ تشکیل یک دولت انتقالی با قدرت اجرایی کامل است.

هر چند عده کسانی که انتظار دارند گفت وگوها به این هدف رهنمون شود اندک است، طرفداران طرح امیدوارند گفت وگوها دست کم به دسترسی به کمک های انسان دوستانه و آتش بس های محلی منجر شود تا شرایط زندگی برای غیرنظامیان سوریه سهل تر شود.

ائتلاف ملی سوریه، بزرگ ترین گروه مخالفان بشار اسد که از حمایت بین المللی برخوردار است، با شرکت در کنفرانس ژنو- ۲ موافقت کرده است. یکی از اعضای ارشد ائتلاف گفت افرادی که قرار است به ژنو- ۲ اعزام شوند، امروز تعیین خواهند شد.

ائتلاف ملی سوریه برای شرکت در کنفرانس صلح تحت فشار شدید حامیانش در کشورهای غربی و عربی قرار داشت، و تصمیم اعضا به حضور در کنفرانس با استقبال ایالات متحده، بریتانیا و روسیه رو به رو شد.

اما این گروه در داخل کشور نفوذ اندکی دارد و بسیاری از گروه های شورشی قدرت و اختیارات آن را قبول ندارند.

دولت سوریه همه مخالفانش را تروریست قلمداد می کند و سعی دارد تمرکز گفت وگوهای صلح را از تشکیل دولت جدید، به مبارزه با افراط گرایان معطوف کند.
XS
SM
MD
LG