لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

سوریه آماده اجرای آتش بس در حلب است


روز جمعه گروه مخالفان سوری مورد حمایت غرب، درباره شرکت یا عدم شرکت در مذاکرات صلح ژنو رای گیری می کنند. این مذاکرات هفته آینده با عنوان کنفرانس ژنو ۲ درشهر مونروی در سویس برگزار می شود.

نشست ائتلاف ملی سوریه در حالی در استانبول ترکیه در حال برگزاری ست که این گروه مخالف اسد با فشار شدید آمریکا برای شرکت در کنفرانس ژنو روبرو است. قرار است در کنفرانس ژنو درباره تشکیل حکومت دوران گذار سوریه گفت و گو شود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفته بود این مذاکرات بهترین فرصت را در اختیار مخالفان می گذارد تا هدف های مردم و انقلاب سوریه را به عمل در آورند:

«این کنفرانس درباره ایجاد روند تشکیل یک بدنه حکومتی دوران گذار است که براساس توافقی دوجانبه، از قدرت اجرایی برخوردار باشد. این روند تنها راه برای پایان دادن به جنگ داخلی ای ست که به یکی از سهمگین ترین فجایع بشری کره زمین دامن زده و زمینه را برای رشد بذر افراط گرایی آماده کرده است ».

آقای کری گفت که رهبر حکومتِ گذار باید مورد تایید همه طرف ها باشد. این به معنی آن است که احتمالا بشار اسد کنار گذاشته خواهد شد.
رهبران مخالف تا کنون شرط شرکت در کنفرانس را تعهد به کناره گیری بشار اسد قرار داده اند.

در همین حال روز جمعه وزیر خارجه سوریه ، ولید المعلم، در مسکو تایید کرد که دمشق در کنفرانس ۲۲ ژانویه شرکت می کند. او که پس از مذاکرات با همتای روسی خود سرگیی لاورف در کنفرانسی مطبوعاتی با خبرنگاران سخن می گفت، همچنین اعلام کرد که آماده تهیه لیست مبادله زندانیان با گروه های شورشی است. او همچنین خبر داد که طرح هایی برای برقراری آتش بس در حلب، که بزرگ ترین شهر سوریه است، به روسیه ارائه داده است.

با این حال معلم به واشنگتن حمله کرد و گفت دولت آمریکا«از گروه های تروریست» در جنگ های داخلی سوریه «حمایت می کند». دولت سوریه همه گروه های مخالف را با صفت تروریست یاد می کند و کوشیده است تمرکز مذاکرات صلح ژنو را از تشکیل دولتی جدید به مبارزه با تروریسم برگرداند.

جان کری روز پنجشنبه با اعلام نگرانی آمریکا از گسترش تروریسم و افراط گرایان در سوریه، بار دیگر دمشق را به خاطر بروز ناآرامی هایی که بیش از ۱۲۰ هزار کشته داده است، سرزنش کرد.
XS
SM
MD
LG