لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

سوریه می‌گوید حمله داعش به پایگاه دیرالزور را دفع کرده است


یک منبع نظامی سوریه روز شنبه اعلام کرد نیروهای دولتی موفق شدند حمله پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) به پایگاه هوایی استان دیرالزور را دفع کنند.

پایگاه دیرالزور در نزدیکی شهر دیرالزور، مرکز استانی به همین نام، یکی از آخرین سنگرهایی است که در نبرد مسلحانه مخالفان مسلح دولت و شورشیان داعش علیه دولت مرکزی، در دست نیروهای دولتی سوریه باقی‌ مانده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، می‌گوید پیکارجویان داعش سحرگاه شنبه به پایگاه شبیخون زدند؛ اما وادار به عقب‌نشینی شدند. به گفته این گروه، ۱۱۹ نفر از نیروهای دو طرف – ۵۱ عضو نیروهای هوادار بشار اسد و ۶۸ داعشی – در درگیری‌ها کشته شدند.

یک منبع امنیتی سوریه در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز درباره حمله پیکارجویان داعش گفت «تروریست‌ها نتوانستند پایگاه هوایی را تحت کنترل درآورند.» رسانه‌های دولتی سوریه از کشته شدن «شماری از تروریست‌ها» در منطقه‌ای نزدیک به فرودگاه دیرالزور خبر دادند.

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی، در سال جاری توانست به تدریج کنترل استان نفت‌خیز دیرالزور را در دست خود بگیرد.

این گروه از شهریور ماه به این سو، زیر حملات شدید هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا در بخش هایی از عراق و سوریه قرار داشته، ولی بمباران‌های هوایی تاکنون مانع از حملات آن گروه افراطی به نیروهای بشار اسد و گروه‌های شورشی رقیب مخالف دمشق نشده است.

در خبری دیگر، در توئیت جمعه شب سفارت آمریکا در دمشق آمده است، حمله هوایی شبانه نیروهای آمریکایی در دیرالزور به چند موضع شورشیان داعش از جمله سه خودرو، یک دستگاه حفاری و یک اردوی آموزشی اصابت کرده است. روشن نیست که آیا این حملات در نزدیکی پایگاه دیرالزور صورت گرفته یا نه.

استان دیرالزور در شرق سوریه با بخش‌هایی از عراق که آن‌هم تحت کنترل پیکارجویان داعش قرار دارد، هم مرز است. میدان‌های نفتی این استان منبع اصلی درآمد پیکارجویان داعش است.

XS
SM
MD
LG