لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۱

تصرف میدان نفتی سوریه توسط پیکارجویان اسلام گرا


پیکارجویان اسلامگرا یک میدان نفتی عمده را در شرق سوریه، نزدیک عراق تصرف کرده اند و به مرز ترکیه نزدیکتر شده اند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است پیکارجویان، در حالی که سعی دارند کنترل خود را بر منطقه ای در امتداد رود فرات تحکیم کنند، بامداد جمعه میدان نفتی « التنک» را تصرف کردند.

این میدان در استان دیرالزور در شرق سوریه قرار دارد و تصرف آن در پی تسخیر بزرگترین میدان نفتی کشور در روز پنجشنبه صورت می گیرد. هر دو میدان در تصرف دیگر گروه های شورشی بودند.

داعش، که تاسیس یک خلافت اسلامی را اعلام کرده است، اینک کنترل تقریبا کامل منطقه ای از دیر الزور در سوریه تا شهر مرزی بوکمال را در دست دارد. این منطقه به بخش هایی از شمال و غرب عراق که پیکارجویان ماه پیش تصرف کردند چسبیده است و به آنها اجازه می دهد آزادانه بین دو کشور رفت و آمد کنند.

در گزارش آسوشیتد پرس گفته می شود رزمندگان خلافت اسلامی در چند روز گذشته بطرف رود فرات و مرز ترکیه حرکت کرده اند، و شهرک اخترین، در ۱۸ کیلومتر مرز را گلوله باران کردند.

در این میان، تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد سربازان یک ناحیه صنعتی را در نزدیکی شهر حلب تصرف کردند. کنترل این منطقه به سربازان اجازه می دهد بخش های شرقی بزرگترین شهر سوریه را که گروه های شورشی در کنترل دارند، محاصره کنند.

روز جمعه همچنین هواپیماهای جنگی سوریه به سه حمله در منطقه ای در حدود هفت کیلومتری داخل سرزمین لبنان دست زدند که در جریان آن پسرک ۱۲ ساله ای کشته شد.

XS
SM
MD
LG