لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

جان کری: تا رسیدن به پیروزی به نبرد با داعش ادامه خواهیم داد


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گفت حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، تجمع، مسافرت و اقدام به حمله را برای پیکارجویان آن گروه افراطی بسیار دشوارتر کرده است.

جان کری این موضوع را در بروکسل و در نشستی با وزیران خارجه ۶۰ کشور عضو ائتلاف، که به منظور گفتگو درباره تلاش‌های جاری برای مقابله با گروه افراطی داعش تشکیل شده است، عنوان کرد و گفت پیامد نشست امروز ارسال این پیام خواهد بود که «ما همگی متحد هستیم، در تمام جبهه‌ها پیش می‌رویم و در این نبرد تا زمانی که پیروز شویم درگیر خواهیم بود.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با بیان این که پیکارجویان داعش باید نگران آنچه از آسمان بر سر آنها فرو خواهد ریخت باشند، تاکید کرد حملات هوایی ائتلاف تا هر زمانی لازم باشد ادامه خواهد یافت و همزمان آموزش نیروهای امنیتی عراق و کمک به آنها نیز گسترش پیدا خواهد کرد.

از آغاز عملیات نظامی در ماه اوت (اواسط تابستان)، نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تاکنون به بیش از یک هزار حمله هوایی علیه مواضع پیکارجویان داعش در بخش‌هایی از عراق و سوریه دست زده‌اند.

تحرکات خشونت‌بار گروه موسوم به دولت اسلامی از اواخر خرداد ماه در عراق و سوریه آغاز شد و آن گروه افراطی سنی‌مذهب موفق شد در مدت کوتایی بخش‌های بزرگی از آن دو کشور را به تصرف خود در آورده و یک خلافت خودخوانده اسلامی اعلام کند.

پس از انتشار ویدئویی در اواخر مرداد ماه که در آن تصاویر گردن زدن یک شهروند آمریکایی که به گروگان داعش درآمده بود نشان داده شد، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحد در نطقی تلویزیونی به تشریح استراتژی کاخ سفید در قبال داعش پرداخت و خواستار تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی علیه آن گروه افراطی شد.

در پی پیوستن کشورهای مختلف، از جمله برخی کشورهای عرب منطقه، به ائتلاف به رهبری آمریکا و گسترش حملات نظامی علیه مواضع داعش، هر چند پیشروی‌های آن گروه افرطای کند شد، اما ویدئوهای دیگری از گردن زدن گروگان‌های آمریکایی و اروپایی را منتشر کرد.

مقام‌های آمریکایی ضمن محکوم کردن جنایات گروه داعش، از جمله قتل فجیع شهروندان غربی و اقلیت‌های قومی و مذهبی در عراق و سوریه؛ همواره اعلام کرده‌اند که مرعوب این گروه افراطی نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG