لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

پوتین خواستار آغاز تدوین قانون اساسی جدید سوریه شد


رئیس جمهوری روسیه می گوید قانون اساسی جدید، اولین قدم در یافتن راه حل برای جنگ داخلی سوریه است.
رئیس جمهوری روسیه می گوید قانون اساسی جدید، اولین قدم در یافتن راه حل برای جنگ داخلی سوریه است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می‌گوید دمشق باید کار تدوین قانون اساسی جدید سوریه را آغاز کند.

آقای پوتین در مصاحبه با نشریه آلمانی بیلد همچنین تاکید کرد این روند مشکلی است اما اولین قدم در مسیر یافتن راه حلی برای جنگ داخلی سوریه است.

هماهنگ کننده مخالفان سیاسی سوری نیز می‌گوید در صورت پایان یافتن دخالت قوای خارجی در سوریه، آماده است با حکومت آن کشور مذاکره کند.

ریاض فرید حجاب، هماهنگ کننده مخالفان سیاسی سوری مستقر در خارج از آن کشور، سه سال پیش به نخست وزیری سوریه منصوب شد اما بعد از چهار ماه به خارج از کشور گریخت و به مخالفان پیوست.

ریاض حجاب گفت: "ما می‌خواهیم مذاکره کنیم و در این راه جدی هستیم اما باید شرایط کار فراهم شود. در حالی که نیروهای خارجی مردم سوریه را بمباران می‌کنند نمی‌توانیم با رژیم گفتگو کنیم."

هماهنگ کننده مخالفان سوری افزود: "چند ساعت پیش شمال غربی حلب صحنه یک قتل عام بود. در بمباران سه مدرسه توسط هواپیماهای روسی، 35 کودک کشته شدند که ده‌ها نفرشان زیر آوار مدفون شده‌اند. کرملین باید به دو قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل احترام بگذارد."

محمد ابراهیم اشعار وزیر کشور سوریه نیز در کنفرانس خبری مشترکی با همتای ایرانی‌اش عبدالرضا رحمانی فضلی در دمشق تاکید کرد که دو متحد با توجه به نقاط و منافع مشترکشان، بویژه مبارزه همه جانبه و بی‌امان با تروریسم، از گفتگو و هر آنچه پیش‌تر در مورد آن توافق کرده‌اند، حمایت می‌کنند.

همزمان با درگیری ها در سوریه و تلاشهای برای صلح، کاروانی حامل مواد خوراکی و دارو که از جانب سازمان ملل متحد ترتیب داده شده بود، وارد شهر مضایا در سوریه شد.

این شهر از تمام جهات توسط ارتش سوریه و شبه نظامیان حزب الله لبنان محاصره شده و این اولین بار در چهار ماه اخیر است که به کمک‌های بشر دوستانه دسترسی یافته است.

ساکنان این شهر با دیدن گزارشگران داستان‌های دلخراشی از نبود مواد غذایی و روی بردن افراد به خوردن برگ درختان تعریف کردند.

شهر چهل هزار نفره مضایا در بیست کیلومتری شمال غربی دمشق و در کوهپایه‌های حومه پایتخت سوریه است و آب و هوای معتدلش، پیش از آغاز جنگ داخلی آن را به یکی از بهترین ییلاق‌های آن بدل کرده بود.

XS
SM
MD
LG