لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۵۷

سرخط خبرها

درخواست اپوزیسیون سوریه برای افزایش فشار بر اسد
در ژنو، مذاکرات بین دولت سوریه و اوپوزیسیون، علیرغم نبود نشانه ای از پیشرفت، ادامه دارد.

مخالفان روز چهارشنبه خواهان ایجاد یک نهاد اداری انتقالی شدند که زیر نظر سازمان ملل متحد بر آتش بس نظارت خواهد کرد. آنها طرح را به مذاکره کنندگان دولت سوریه و اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب ازائه دادند.

یک سخنگوی اوپوزیسیون گفت دولت سوریه هنوز به پیشنهاد پاسخ نداده است. دمشق بارها گفته است مذاکرات نخست باید بر نبرد با تروریسم متمرکز باشد، نه تشکیل یک دولت انتقالی.

پیشتر، یک مقام ارشد اوپوزیسیون سوریه از روسیه خواست برای کمک به پیشرفت مذاکرات صلح در ژنو، موضع نیرومند تری در برابر دولت سوریه اتخاذ کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، «اناس العبده»؛ عضو هیات مذاکره کننده روز چهارشنبه در ژنو گفت اپوزیسیون انتظار دارند روسیه – متحد اصلی بشار اسد – هیات سوری را برای نشان دادن انعطاف پذیری در مذاکرات زیر فشار قرار دهد.

دو طرف مذاکره تا کنون قادر نبوده اند با برنامه مشترکی برای دور دوم مذاکرات - که روز دوشنبه آغاز شد - موافقت کنند. مقامات سازمان ملل متحد گفته اند جلسه مقامات ارشد آمریکایی و روسی روز پنجشنبه، یک روز پیش از زمانی که با آن موافقت شده بود، تشکیل می شود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

بیانیه سخنگوی کاخ سفید: حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران

کاخ سفید عصر یکشنبه بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض در ایران منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

متن کامل این بیانیه به این شرح است: ایالات متحده از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران بر ضد رژیم - رژیمی که قرار بود آنها را رهبری کند - پشتیبانی می‌کند. ما استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات [توسط جمهوری اسلامی] علیه معترضان را محکوم می‌کنیم. رژیم تهران به گونه‌ای تعصب‌‌آمیز برنامه‌های جنگ‌افزارهای هسته‌ای و موشکی را دنبال و از تروریسم پشتیبانی کرده است. به این ترتیب، این رژیم کاری کرده که یک ملت سربلند، اکنون مایه عبرت دیگران شوند. این نشان می‌دهد وقتی طبقه حاکم مردم خود را رها کند و برای دستیابی به نیرو و ثروت شخصی دست‌‌وپا بزند، چه اتفاقی خواهد افتاد.

روز یکشنبه برای سومین روز متوالی برخی شهرهای ایران شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بود. هنوز دسترسی شهروندان به ایران محدود است و همزمان، وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران است.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز آمار دقیقی از کشته‌ها توسط ماموران ارائه ندادند. تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

اینترنت در ایران تقریبا قطع است و دسترسی مردم به آن محدود شده است. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما از مردم ایران که خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومتشان هستند، حمایت می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۶ آبان و در سومین روز از اعترضات خیابانی مردم در ایران در پیامی در توئیتر، ضمن انتشار بخشی از گفت و گوی خود با شبکه فاکس، بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده از مردم معترضی که خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومت جمهوری اسلامی هستند حمایت می‌کند.

مورگان اورتگاس در گفت‌وگو با شبکه فاکس در مورد ناآرامی‌های ایران که از نیمه‌شب پنجشنبه آغاز شد گفت که این یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که این آخر هفته (میلادی) رخ می‌دهد، و مردم ایران خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومت‌شان هستند.

وی اضافه کرد: «آن چه ما در جریان توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با تهران (برجام) دیدیم این بود که وقتی حکومت ایران میلیاردها دلار حاصل از لغو تحریم‌های ایالات متحده و متحدمان را دریافت کرد، ما هرگز ندیدیم که آن را برای مردم ایران هزینه کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که آن پول‌ها خرج ساخت جاده‌های جدید، مدارس جدید و بیمارستان‌های جدید در ایران نشد، گفت که در عوض رژیم ایران آن چندین میلیارد پول را برای تامین مالی گروه‌های نیابتی تروریستی در سراسر منطقه خاورمیانه هزینه کرد.

خانم اورتگاس در پایان خاطر نشان کرد: «آن چه امروز ما می‌بینیم این است که مردم ایران در برابر حکومتشان ایستاده‌اند و می‌گویند: ما پاسخگویی می‌خواهیم، شفافیت می‌خواهیم. ما [ایالات متحده] قطعا در کنار مردم ایران می‌ایستیم.»

اعتراضات در ایران از اوایل جمعه و پس از اعلام ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین در شهرهای مختلف آغاز شد؛ اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقام‌های ارشد رژیم شد. برآورد می‌شود که تاکنون دست کم هفت نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر به مردم ایران گفت ایالات متحده در کنار شماست. مایک پمپئو یک توئیت قدیمی خود را بازنشر کرد که نوشته بود: «پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران در مورد سوء استفاده‌های حکومتشان ساکت نمی‌نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند.»

ایالات متحده تاکنون بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیام شاهزاده رضا پهلوی به معترضان در ایران: با اتکا به قدرت خودتان به این کابوس پایان خواهید داد

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی صوتی اعتراضات سراسری مردم در ایران را ستود و آن را نمونه ای از دادخواهی ایرانیان خواند.

در این پیام که یکشنبه ۲۶ آبان منتشر شد شاهزاده رضا پهلوی خطاب به مردم ایران گفت: «این باور همیشگی من بود که شما مردم به اتکا قدرت خودتان به این کابوس پایان خواهید داد.»

او اضافه کرد: «شما به درستی دریافته‌‌اید که تنها راه رهایی، نه صندوق‌‌های دروغین رأی، که در با هم بودن و سر دادن فریاد دادخواهی در خیابان‌‌های ایران است.»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض مردم در ایران؛ هنرمندان داخل و خارج ایران چه می‌گویند

از راست: پرویز پرستویی، مهناز افشار، نازنین بنیادی، ابی و گوگوش

در پی اعتراضات مردمی در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین در ایران آغاز شد و به سرعت به اعتراض به سیاست‌های رژیم و مقامات ارشد حکومت گسترش پیدا کرد، عده ای از هنرمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور واکنش نشان داده اند.

بیشتر چهره های فعال در ایران به گرانی بنزین، وضع معیشت، سانسور، سرکوب، و وعده‌های عمل‌نشده مقامات، اشاره کرده اند.

مهتاب کرامتی کاریکاتوری از مهدی احمدیان را به اشتراک گذاشته است که گرانی بنزین را به طناب دار بر گردن مردم تشبیه کرده است.

مهدی احمدیان، کاریکاتوریست، در شرح همین کاریکاتور خود از دستور سانسور طرح هایی با محوریت گرانی بنزین گله کرده و در پایان نوشته است: «گیرم که طرح مارو چاپ نکنید، با رویش ناگزیر اون تو شبکه های اجتماعی چه می کنید؟»

مهناز افشار به سانسور و سرکوب هم اشاره کرده و نوشته است: «روزگاری است حال و احوال زندگی تمام شده.» خانم افشار از مشکلات گوناگون از جمله گرانی، اختلاس، سانسور، و زندان نام برده و صحبت از آنها را «قدغن» خوانده است.

جعفر پناهی، فیلمساز، نوشته است: «حکومت بر این باور رسیده بود که مردم نسبت به حتی سه برابر شدن قیمت بنژین هم بی تفاوت خواهند بود . اما امروز آشکارا به این نتیجه رسید که آتشی ویرانگر زیر خاکستر است که هر لحطه امکان دارد شعله ور شود.»

پرستو صالحی ضمن انتقاد به شیوه پوشش صدا و سیمای جمهوری اسلامی از اعتراضات مردمی، نوشته است: «من اگر گوینده ی خبر بودم از شرم خواندن این اخبار درباره ی هموطنانم می مردم در ضمن پام شکسته و چهل روزه تو گچه ماشینم ندارم وگرنه وسط همین خیابون ها بودم.»

نشانه رفتن تیر انتقاد به سوی حسن روحانی

تعدادی از هنرمندان از شخص حسن روحانی انتقاد کرده اند.

محسن تنابنده با همرسانی تصویری از روحانی و کلیدی که نوید باز کردن قفل های زیادی از جمله رکورد اقتصادی را داده بود، خطاب به او گفته است: «زورت به غير ملت به جایی ديگه هم ميرسه!!؟»

پرویز پرستویی با اشتراک همان تصویر از حسن روحانی خطاب به او نوشته است: «وقتی بیرون هستم عینک دودی نمیزنم که خوب همه جارو ببینم و چشم در چشم مردم شریف باشم و باهاشون ارتباط برقرار کنم.» آقای پرستویی در پایان گفته است: «بخدا حق این مردم این نیست!»

امیرمهدی ژوله هم به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و گفته است: «طلب حلالیت میکنم از اینکه شما را دعوت به هندوانه سربسته ای کردم که مثل شما امید به سرخی و شیرینی اش داشتم.»

شیلا خداداد با تصویر باک خالی از بنزین نوشته است: «الان یه سری از دوستان میان مینویسن تو به جناب روحانی رأی دادی اینطوری شد، به جون دوتا بچه هام منم مثل بقیه آدمها به امید بهتر زندگی کردن رأی دادم.»

از هنرمندانی که اغلب به تحولات سیاسی و اجتماعی ایران واکنش نشان می دهند، اما هنوز در مورد اعتراضات اخیر اظهار نظر نکرده اند، می توان به پریناز ایزدیار، حمید فرخ نژاد، هومن سیدی، و هدیه تهرانی اشاره کرد.

هنرمندان ایرانی در خارج از ایران چه می گویند؟

برخی از هنرمندان فعال در خارج از ایران نیز از اعتراضات مردم ایران حمایت کرده اند.

ابی با به اشتراک گذاشتن ویدئویی از اعتراضات نوشته است: «مردم نجيب ايران زير فشار فقر و استبداد و زورگويی هستند و ايستادگی و جسارتشان قابل تقدير و ستايش است.»

فرامرز اصلانی نوشته است: «سربازان، پاسداران، ماموران دولت، از کشتار مردم بیگناه دست بردارید! اگر ایرانی هستید، نگذارید خون ایرانی دست‌هایتان را رنگین کند.»

سیاوش شمس به اشتراک ویدئویی از اعتراضات مردم تبریز نوشته است: «از خداوند برای شما آرزوی سلامتی ، رسيدن به اهداف و صلح آرزو ميكنم. يك روز يك دوست به من گفت جواب اين همه خشونت، جنگ و خون ريزی رو ميتونی در آخر جاده ِ "پول" پيدا كنی.»

گوگوش در یک استوری یا داستان اینستاگرامی شعر ترانه «با هم» را به اشتراک گذاشته است.

اما نازنین بنیادی، بازیگر هالیوود، به استفاده مقامات جمهوری اسلامی از توئیتر در حالی که مردم در ایران با قطع گسترده اینترنت مواجه هستند، اشاره کرده است.

خانم بنیادی نظرسنجی سازمان غیرانتفاعی امنیت سایبری «نت بلاکز» (NetBlocks) را به اشتراک گذاشته که در آن از مردم پرسیده شده است آیا شبکه های اجتماعی باید مقامات دولتی که اینترنت را سانسور می کنند بیرون بیاندازند یا خیر، و گفته که بدون شک باید این کار را انجام دهند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیدگاه ناظران ارشد مسائل ایران به موج جدید اعتراضات مردم علیه جمهوری اسلامی

از راست: مارک دوبوویتز، جیسون برادسکی و مایکل دوران

سه تحلیلگر ارشد مسائل ایران به اعتراضات اخیر مردم به جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند:

مارک دوبوویتز
رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، خطاب به جک دورسی، مدیرعامل شرکت توئیتر نوشت: جک! رژیم ایران دسترسی ایرانی‌ها به اینترنت را مسدود کرده است. کمترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که همه حساب‌های کاربری توئیتر مقامات رژیم را مسدود کنید. کار درست را انجام دهید. در کنار مردم بایستید. از اعتراضات ایران حمایت کنید.

وی همچنین در واکنش به تصمیم هند مبنی بر تبعیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در توئیتر خود نوشت: هندوستان، به جای ایران، ایالات متحده را برگزیده است. فشارها از همه سو بر رژیم اعمال می‌‌شود.

آقای دوبوویتز همچنین درباره : سوری‌ها نیز در دیرالزور به معترضان ایرانی، ‌لبنانی، و عراقی پیوسته، و بر ضد رژیم جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن (یعنی اسد و شبه‌نظامیان ایرانی) دست به اعتراض زده‌اند.

جیسون برادسکی
رئیس سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»

جیسون برادسکی، در واکنش به این اعتراضات نوشت:

نکته مهم درباره سخنان امروز خامنه‌ای این است که او بارها بر این موضوع که خودش کارشناس قیمت و سهمیه‌بندی بنزین نیست و تنها از سیاست جدید سران سه قوه پشتیبانی می‌کند، تاکید کرد. او طوری وانمود می‌کند که انگار فقط یک تماشاچی محض است.

این رویه همیشگی خامنه‌ای است که می‌کوشد خودش و مقامش [رهبری] را از گزند سرزنش‌ها مصون بدارد. به این ترتیب اگر شرایط بدتر شد او راه گریزی خواهد داشت. او در قبال برجام نیز همین رویکرد را در پیش گرفته بود. انعطاف‌پذیری حداکثری.

مایکل دوران
پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن

آقای دوران در توئیتی با انتشار فیلم به آتش کشیده شدن نماد انگشتر خمینی در تهران، سروده زیر را با الهام گرفتن از ترانه «حلقه آتش» جانی کَش، خواننده معروف آمریکایی، ساخته و پرسیده است: «وجه اشتراک جانی کَش و اعتراضات امروز در ایران چیست؟»

سروده او به شرح زیر است: «من به درون انگشتری سوزان خمینی افتادم؛ پایین و پایین و پایین‌تر رفتم؛ و شعله ها بلند و بلندتر شدند؛ و آن سوخت و سوخت و سوخت؛ انگشتری خمینی حلقه‌ای از آتش است؛ حلقه آتش او!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سومین روز اعتراضات در ایران؛ قطع اینترنت و بازداشت صدها نفر

روز یکشنبه برای سومین روز متوالی برخی شهرهای ایران شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بود. هنوز دسترسی شهروندان به ایران محدود است و همزمان، وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران است.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز آمار دقیقی از کشته‌ها توسط ماموران ارائه ندادند. تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

اینترنت در ایران تقریبا قطع است و دسترسی مردم به آن محدود شده است. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش تعدادی از ورزشکاران ایرانی به اعتراضات مردمی؛ دست‌تان در جیب مردم است

از راست: رضا مددی، علی کریمی و مسعود شجاعی

در پی اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، تعدادی از ورزشکاران مشهور با انتشار پیام های نوشتاری در صفحات اجتماعی خود یا به اشتراک گذاشتن تصاویر و کلیپ های مختلف به این جریان واکنش نشان دادند.

علی کریمی در اینستاگرم خود نوشت :

«سفره ها با بوی بنزین جان گرفت!!
اين نشد كه هر جا كم مياريد، دست كنيد توى جيب مردم، روا نيست به خدا!
اين مردم رو با (ما) خودتون مقايسه نكنيد!
نزن بر سر ناتوان دست زور
كه روزى .......!!!؟»


مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در استوری خود در اینستاگرم نوشت: «حرف بزنیم متهم میشیم به دخالت در سیاست نظام، اونی هم که نداره و با ماشین وموتورش امرار معاش میکنه هم آب بریزه تو باکش!!!؟»

این مطلب به روال معمول شبکه اجتماعی اینستاگرم، پس از ۲۴ ساعت پاک شد.

فرشید اسماعیلی بازیکن تیم استقلال، بخشی از سریال قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری را در اینستاگرم خود به اشتراک گذاشت که پادشاه می گوید: «باید مالیات را از فقرا و با توسری گرفت و به آنها اردنگی هم زد چون افراد ثروتمند قدرت مقابله به مثل دارند.»

رضا مددی قهرمان ورزش های رزمی ترکیبی که ساکن سوئد است، در آستانه مبارزه تاریخی با حریف اسرائیلی خود در اینستاگرم نوشت: «مردم عزیز کشورم سلام. چند ساعت بیشتر به مبارزه تاریخی من با حریف اسرائیلی باقی نمونده. اما این باعث نمیشه از حال شما بی خبر باشم و نسبت به رنج‌ها و مشکلاتتون بی تفاوت بمونم. همیشه گرونی بنزین روی همه قیمتها اثر گذاشته و به تعداد فقرا و درموند‌ه‌های جامعه اضافه کرده. لعنت بر باعث و بانیش. قهرمان واقعی شما هستید. پهلوان کسیه که توی این اوضاع وحشتناک، باید بسوزه و آب بشه تا یه لقمه نون پیدا کنه و‌ از شرمندگی خانواده و بچه‌هاش دربیاید.»

این در حالی است که بسیاری از چهره های مشهور ورزشی، ملی پوشان یا پیشکسوتان واکنشی در این زمینه نداشتند و در قبال رویدادهای اخیر سکوت کردند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتصاب بازاریان و فضای امنیتی در بازار تهران؛ ادامه اعتراضات مردمی در سراسر کشور

در حالی که مغازه های بازار تهران روز یکشنبه بسته بود، نیروهای پلیس رفت و آمد بازاریان و مردم را زیر نظر داشتند.

در پی اعتراضات گسترده در ایران به گرانی بنزین، بازار تهران شاهد اعتصاب بازاریان و فضای شدید امنیتی بود.

تصاویر فرستاده شده به صدای آمریکا نشان می‌دهد که روز یکشنبه ۲۶ آبان در بخش هایی از بازار مغازه ها بسته است و نیروهای ضدشورش پلیس در آن محل مستقر شده‌اند.

تصاویر نشان می‌دهد که فضای بازار به شدت ملتهب است و با وجود بسته بودن مغازه‌ها، بازاریان و شهروندان در بخش‌هایی از راسته‌های بازار جمع شده اند.

در پی اعتراضات به گرانی بنزین در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شده است، بنابر آمار رسمی بیش از هزار نفر از معترضان دستگیر شدند. همچنین آمارهای غیررسمی حاکی از کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر در این اعتراضات است.

اعتراضات در ایران روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در شهرهای ایران علی رغم فضای سنگین امنیتی در تهران،‌ سنندج، اصفهان،‌ شیراز و چند شهر دیگر ادامه داشته است. با این حال به خاطر قطعی و اختلال در اینترنت ایران، ویدئوهای بسیار کمتری نسبت به روزهای گذشته منتشر شده است.

در تهران تصاویر منتشر شده نشان از حضور بسیار بالای نیروهای امنیتی در مناطق مختلف حکایت دارد. با این وجود مردم امروز در بازار تهران امروز دست به اعتصاب زدند. همچنین برخی گزارش ها حاکی از ادامه اعتراضات در جاده ساوه و بزرگراه حکیم است.

همچنین گزارش ها حاکی است که اعتراضاتی در دانشگاه های مختلف ایران انجام شده است. از جمله دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به مشکلات اقتصادی و گرانی بنزین تجمع کردند.

برخی گزارش ها هم حاکی از اعتراضاتی در دانشگاه‌ اصفهان در روزهای اخیر است.

اعتراضات اخیر در ایران اما تلفات جانی و مالی بسیاری به همراه داشته است. خبرگزاری فارس که رسانه نزدیک به سپاه در ایران است، روز یکشنبه گزارش داد که در اعتراضات اخیر «بیش از هزار نفر» از معترضان بازداشت شده اند.

این خبرگزاری اما هیچ آمار دقیقی از کشته شدگان این اعتراضات نداده است. آمار غیررسمی حاکی از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر در اعتراضات اخیر است.

پیش از این کشته شدن یک معترض در سیرجان تایید شده بود. امروز نیز، نماینده شهریار در مجلس اعلام کرد که یکی از معترضان در شهریار کشته شده است. مقامات جمهوری اسلامی نیز مدعی شده‌اند که یک مامور پلیس کرمانشاه در این درگیری‌ها کشته شده است.

بنابر گزارش‌های رسمی اعتراضات به گرانی بنزین در بیش از ۱۰۰ شهر ایران بوده و خبرگزاری فارس نوشت که در این اعتراض‌ها به «بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ تنها در یک استان» آسیب رسیده است و حجم اعتراضات نسبت به اتفاقات دی ماه ۹۶ «بیشتر» بوده است.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دست‌کم ۵۴ شهر در روز شنبه ۲۵ آبان صحنه اعتراضات مردمی بود

تقابل مردم معترض و پلیس در سنندج، روز شنبه

اگرچه هنوز آمار دقیق و رسمی از تعداد شهرهایی که روز شنبه ۲۵ آبان شاهد اعتراضات بود گزارش نشده، اما بررسی ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا نشان می‌دهد در دست‌کم ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.

خبرگزاری نیمه دولتی ایسنا نیز روز یکشنبه در گزارشی درباره جلسه غیرعلنی مجلس درباره گرانی بنزین، به طور ضمنی تائید کرد که دست‌کم چهل شهر شاهد تظاهرات بود.

براساس فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا روز شنبه در شهرهای زیر (به ترتیب الفبا) تجمع اعتراضی برگزار شد:

آبادان، اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، ایلام، بندرعباس، بوشهر ، بهبهان، بهمئی (در استان کهگیلویه و بویراحمد)، پاسارگاد، پلدختر، پرند رباط کریم، تبریز، تهران، خرم‌آباد، خرمشهر، دورود، دزفول، دماوند، رشت، رودهن، ساری، ساوه، سرپل ذهاب، سنندج، سیرجان، شاهرود، شوشتر، شهرکرد، شهریار، شیراز، فسا، قائمشهر، قزوین، قلعه حسن‌خان، (شهرقدس) در غرب شهر تهران، قم، کرج، کرمانشاه، کهنوج، گچساران، گرگان، گرمسار، ماهشهر، مریوان، مهدی‌شهر (سنگسر) در سمنان، مشهد، ملک شهر، نجف آباد، نیشابور، ورامین، یاسوج، یزد.

اگر در شهر محل سکونت‌تان تجمعی برگزار شده است، به ما خبر دهید و عکس‌ها و فیلم‌های خود را به تلگرام صدای آمریکا (کلیک کنید) بفرستید.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه اعتراضات در ایران؛ کشته شدن ۲ معترض تایید شد، اینترنت همچنان قطع است

تصویری از اعتراضات مردم تهران در روز شنبه ۲۵ آبان ماه

در پی اعتراضات به گرانی بنزین در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شده است، بنابر آمار رسمی بیش از هزار نفر از معترضان دستگیر شدند. همچنین آمارهای غیررسمی حاکی از کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر در این اعتراضات است.

اعتراضات در ایران روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در شهرهای ایران علی رغم فضای سنگین امنیتی در تهران،‌ سنندج، اصفهان،‌ شیراز و چند شهر دیگر ادامه داشته است. با این حال به خاطر قطعی و اختلال در اینترنت ایران، ویدئوهای بسیار کمتری نسبت به روزهای گذشته منتشر شده است.

در تهران تصاویر منتشر شده نشان از حضور بسیار بالای نیروهای امنیتی در مناطق مختلف حکایت دارد. با این وجود مردم امروز در بازار تهران امروز دست به اعتصاب زدند. همچنین برخی گزارش ها حاکی از ادامه اعتراضات در جاده ساوه و بزرگراه حکیم است.

همچنین گزارش ها حاکی است که اعتراضاتی در دانشگاه های مختلف ایران انجام شده است. از جمله دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به مشکلات اقتصادی و گرانی بنزین تجمع کردند.

برخی گزارش ها هم حاکی از اعتراضاتی در دانشگاه‌ اصفهان در روزهای اخیر است.

اعتراضات اخیر در ایران اما تلفات جانی و مالی بسیاری به همراه داشته است. خبرگزاری فارس که رسانه نزدیک به سپاه در ایران است، روز یکشنبه گزارش داد که در اعتراضات اخیر «بیش از هزار نفر» از معترضان بازداشت شده اند.

این خبرگزاری اما هیچ آمار دقیقی از کشته شدگان این اعتراضات نداده است. آمار غیررسمی حاکی از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر در اعتراضات اخیر است.

پیش از این کشته شدن یک معترض در سیرجان تایید شده بود. امروز نیز، نماینده شهریار در مجلس اعلام کرد که یکی از معترضان در شهریار کشته شده است. همچنین مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که یک مامور پلیس کرمانشاه نیز در این درگیری‌ها کشته شده است.

بنابر گزارش‌های رسمی اعتراضات به گرانی بنزین در بیش از ۱۰۰ شهر ایران بوده و خبرگزاری فارس نوشت که در این اعتراض‌ها به «بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ تنها در یک استان» آسیب رسیده است و حجم اعتراضات نسبت به اتفاقات دی ماه ۹۶ «بیشتر» بوده است.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفیر آمریکا در آلمان: توانایی فنی برای برقراری «اینترنت بدون سانسور» برای مردم ایران را داریم

پس از قطع شدن گسترده اینترنت در ایران در پی اعتراضات اخیر مردم به گرانی بنزین، سفیر آمریکا در آلمان خواستار همکاری آمریکا و اروپا برای بازگرداندن اینترنت «بدون سانسور» به مردم ایران شد.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در واکنش به قطع اینترنت در ایران روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در صفحه توئتیر خود نوشت که ما توانایی فنی داریم اینترنت «بدون سانسور و کنترل دولتی» را برای مردم ایران برقرار کنیم.

او همچنین از آمریکا و اروپا خواست تا در این زمینه همکاری کنند.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به قطع اینترنت توسط جمهوری اسلامی، این اقدام مقامات ایران را محکوم کرده بود و در توئیتی نوشت که ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!

همچنین عصر شنبه نیز، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده دو روز اخیر در شهرهای ایران، روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به اعتراضات مردم ایران، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

در ادامه اعتراضات شدید مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت در ایران، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت «مشخص نیست» چه زمانی وصل شود.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراضات به گرانی بنزین؛ دستگیری دست‌کم ۴۰ معترض در شهر یزد تایید شد

تصویری از حمله ماموران به معترضان در تبریز

پس از اعتراضات گسترده در ایران، در حالی که گزارش‌ها حاکی از دست کم کشته شدن هفت نفر در این اعتراضات است، بنابر گزارش‌های رسمی دست کم ۴۰ نفر در اعتراضات شهر یزد دستگیر شده اند.

اعتراضات مردم به گرانی ناگهانی نرخ بنزین که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شده است با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و پلیس روبرو شده و به خشونت کشیده شده است.

تصاویر منتشر شده و گزارش‌های رسیده به دست صدای آمریکا نشان می‌دهد که در اعتراضات دو روز گذشته دست کم هفت معترض کشته شده‌اند. با این حال گزارش‌های دیگری نیز از سوی رسانه ها اعلام شده که حاکی از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر در این اعتراضات است. صدای آمریکا تا این لحظه نمی تواند به طور مستقل این آمار را تایید کند.

از سوی دیگر علی خامنه‌ای روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در سخنرانی خود نیز جان باختن «تعدادی» در اعتراضات اخیر را تایید کرده است و بار دیگر از تصمیم «سران قوا» برای گران کردن نرخ بنزین «حمایت» کرد.

همچنین محمد حدادزاده، دادستان عمومی و انقلاب یزد نیز روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه دستگیری ۴۰ نفر در اعتراضات این شهر را تایید کرده است. او مدعی شده که اغلب دستگیرشدگان از «اتباع بیگانه» و «غیر یزدی» بوده‌اند.

با این حال هنوز آمار رسمی و دقیق دستگیر شدگان و افرادی که در اعتراضات اخیر در ایران کشته و زخمی شده‌اند گزارشی در دست نیست.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در پی اعتراضات شدید مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد

تصویری از اعتراضات مردم اصفهان در روز شنبه ۲۵ آبان ماه

در ادامه اعتراضات شدید مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت در ایران، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت «مشخص نیست» چه زمانی وصل شود.

وضعیت اینترنت از عصر روز شنبه ۲۵ آبان ماه در پی اعتراضات گسترده در ایران با اختلال و پس از آن قطعی روبرو شد. موضوعی که مقامات جمهوری اسلامی آن را تایید کرده‌اند.

یک مسئول مطلع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه درباره قطعی اینترنت به ایسنا گفت که این موضوع «با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتورهای اینترنت» انجام شده است.

همچنین ایلنا هم به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که قطع سراسری اینترنت در ایران «به دلایل امنیتی» و زمان اتصال اینترنت نیز «نامعلوم» است.

پیش از این نهاد «نت‌بلاکز» که سازمانی برای نظارت بر اینترنت است، گزارش داده بود که وضعیت اینترنت از عصر شنبه به وقت ایران با اختلال روبرو شده است.

صدای آمریکا شنبه عصر ۲۵ آبان در روی شبکه های اجتماعی خود از مردم درباره وضعیت اینترنت پرسیده بود که از شهرهای تهران، شیراز، مشهد، کرج، تبریز، کرمانشاه و دهها شهر دیگر گزارش شد که سرعت اینترنت کاهش شدیدی داشته است.

ایران در دی‌ماه دو سال پیش که حدود یکصد شهر شاهد اعتراضات بود، سرعت اینترنت را کاهش داد و از آن زمان پیامرسان تلگرام را فیلتر کرد. مقامات ایران نگران هستند معترضان از اینترنت برای سازماندهی اعتراضات شان استفاده کنند.

برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

داروی جدید برای کنترل اختلال «کم‌خونی داسی‌شکل» در آمریکا تأیید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا روز جمعه ۲۴ آبان، داروی جدیدی را برای کاهش درد شدید ناشی از کم‌خونی داسی‌شکل تأیید کرد.

به گزارش آسوشیدپرس، این دارو به نام «آداکویو» (Adakveo)، از شرکت داروسازی سوئیسی «نوارتیس» برای بیماران ۱۶ سال به بالا تجویز می شود.

«آداکویو» که ماهانه تزریق می شود، در سال می تواند بین ۸۵ هزار تا ۱۱۳ هزار دلار برای یک بیمار خرج بردارد. آنهایی که بیمه دارند شاید کمتر از جیب پول بدهند.

اختلال کم‌خونی داسی‌شکل یکی از رایج‌ترین بیماری های ارثی (ژنتیکی) است که بیش از ۱۰۰ هزار آمریکایی، که بیشترشان سیاه‌پوستان آفریقایی تبار هستند، از آن رنج می‌برند. در سراسر جهان نیز حدود ۳۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.

این اختلال در آفریقایی‌‌تباران رایج‌تر است، ولی در بین مردم آمریکای جنوبی، خاورمیانه، و آسیا نیز دیده می شود.

گلبولهای قرمز در اختلال کم‌خونی داسی‌شکل تغییر شکل داده و شبیه به داس می شوند.
گلبولهای قرمز در اختلال کم‌خونی داسی‌شکل تغییر شکل داده و شبیه به داس می شوند.

از مشخصه های این اختلال خونی، تغییر شکل دادن گلبول‌های قرمز به شکل داس و چسبیدن و تشکیل خوشه است که عبور آنها از رگ‌ها و مویرگ‌ها را سخت کرده و مانع رسیدن خون به اندام‌های بدن می شود که این با درد شدید توأم است. با بالا رفتن سن مبتلایان، درد این بیماری شدید و غیر قابل تحمل می شود. هرچند، عمر مبتلایان به این اختلال اصولاً کوتاه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت گوگل با کابل زیردریایی «کوری» لس آنجلس را به شیلی متصل می‌کند

اینترنت برای کارکردن به کابل‌های فیبر نوری متکی است و برای ارتباط دادن مناطق مختلف جهان به یکدیگر نیاز به نصب کابل‌های بزرگ زیردریایی هست.

به گزارش مجله رایانه ای «پی‌سی»، شرکت گوگل، اعلام کرد که موفق به نصب و آزمایش جدیدترین کابل خود به نام «کوری» (Curie) شد.

نصب کابل کوری، که شهر لس آنجلس آمریکا را به کشور شیلی متصل می کند، سیزدهمین نصب کابل است که توسط شرکت گوگل حمایت مالی شده است.

این کابل زیردریایی در ماه آوریل از زیر اقیانوس به شیلی رسید و پس از اتصال مورد آزمایش قرار گرفت. اکنون تمام آزمایش ها تکمیل شده است و شرکت گوگل در فرآیند اتصال آن به شبکه خود است. انتظار می رود این خط اینترنت تا اواسط سال ۲۰۲۰ راه بیافتد و پهنای باند ۷۲ ترابیت بر ثانیه را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام ارشد نظامی آمریکا از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواست در برابر ایران متحد باشند

ژنرال دیوید گُلدفین

رئیس ستاد فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده روز شنبه ۲۵ آبان از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواست در برابر تحرکات ایران متحد باشند.

ژنرال دیوید گُلدفین در گفت‌وگو با رویترز در دوبی ابراز امیدواری کرد کشورهای عرب این منطقه بتوانند اختلافات خود را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنند.

وی در پاسخ به پرسش این خبرگزاری در این زمینه گفت: «قطعا به نفع ما است که ببینیم این کشورها به راه حل سیاسی برای رفع اختلافات دست یافته‌اند.»

این مقام ارشد نظامی آمریکا پیشتر نیز در کنفرانسی در دوبی گفت کشورهای عرب منطقه باید مقابل تهدیدهای ایران علیه امنیت خود با یکدیگر همکاری کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خامنه‌‌ای مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرد؛ بنزین ارزان نمی‌شود

تصویری از اعتراضات مردم در شهر اصفهان به گرانی بنزین در روز شنبه ۲۵ آبان ماه

در واکنش به اعتراضات گسترده مردمی که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در اعتراض به چند برابر شدن ناگهانی بنزین آغاز شده و تاکنون دست‌کم ۱۰ کشته بر جای گذاشته است، خامنه‌‌ای ضمن حمایت از گران شدن نرخ بنزین و تایید کشته شدن معترضان، مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرد.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین واکنش خود به اعتراضات گسترده مردمی به گرانی ناگهانی نرخ بنزین روز یکشنبه ۲۶‌ آبان ماه از تصمیم «سران قوا» برای افزایش قیمت بنزین حمایت کرد و معترضان در شهرهای مختل را «اشرار» که اقدام به آتش زدن اموال عمومی کرد‌ه‌اند، نامید.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت که اظهارات خامنه ای در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در پی اعتراضات اخیر اینترنت را در شهرهای مختلف ایران قطع یا به شدت محدود کرده‌اند.

در حالی که مقامات رسمی ایران تا کنون کشته شدن دو معترض را تایید کرده‌اند، اما تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر و زخمی شدن چندین نفر در اعتراضات دو روز اخیر است.

اما خامنه ای روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه کشته شدن برخی معترضان را در ایران تایید، و در عین حال از گران شدن نرخ بنزین نیز «حمایت» کرده است.

حمایت خامنه ای تصمیم اخیر سران سه قوا در جمهوری اسلامی باعث شد تا احتمال بازگرداندن نرخ بنزین به قبل منتفی شود. پیشتر محمود صادقی نماینده مجلس از ارائه طرح فوریتی بازگشت نرخ بنزین به مجلس خبر داده بود اما ساعاتی پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی این طرح لغو شد.

خبرگزاری ایلنا نیز نوشت که این نماینده مجلس به دنبال حوادث «پس از تغییر قیمت بنزین و مخالفت برخی نمایندگان با این موضوع» قصد دارد، استعفا دهد.

احتمال استعفای محمود صادقی به نوعی به نظر می رسد مخالفت با سخنان خامنه ای مبنی بر حمایت از گرانی نرخ بنزین در ایران نیز باشد.

پیش از صادقی نیز پروانه سلحشوری، یکی دیگر از نمایندگان مجلس، در واکنش به تصمیم سران سه قوه در گران کردن نرخ بنزین در توئیتر خود نوشته بود که «مدت‌ها است مجلس در رأس امور نیست» و «همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی است.»

طعنه این نماینده به شعار «اقتصاد مقاومتی» خامنه‌ای است.

دولت ایران بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان و بدون هرگونه اعلان قبلی، قیمت هر لیتر بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای یا آزاد را به ۳ هزار تومان افزایش داد که این به معنی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد است. قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای پیش از این هر لیتر، هزار تومان بود. قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هم لیتری ۱۵۰۰ تومان اعلام شد.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش دو عضو جمهوریخواه کنگره به اعتراضات ایران: مردم به تنگ آمده‌اند

از راست: تام کاتن و ویلیام هرد

دو عضو جمهوریخواه کنگره ایالات متحده به اعتراضات گسترده مردم ایران واکنش نشان دادند.

تام کاتن سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در توئیتر خود نوشت: مردم ایران از این که رژیم خواسته‌های بنیادین‌شان را نادیده گرفته و همزمان مبالغ هنگفتی را برای تروریست‌ها در سراسر خاورمیانه می‌فرستد، به تنگ آمده‌اند. ما باید در کنار معترضان دلیری که خواهان پاسخگو قرار دادن آیت‌الله‌ها هستند، بایستیم.

همچنین «ویلیام هرد» نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه در توئیتی با طرح این پرسش که چرا اعتراضات ایران اهمیت دارد، خود در پاسخ نوشت: تنها راهی که ما ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باز می‌داریم، تغییر حکومت است، و این تنها زمانی رخ می دهد که مردم ایران به پا خیزند.

وی در ادامه نوشت، ما باید پیام آنها (مردم ایران) را تقویت کنیم تا این رژیم خودکامه متوقف شود.

عصر شنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده دو روز اخیر در شهرهای ایران، روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به اعتراضات مردم ایران، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

تصاویر ویدئویی ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار کشته شدند.​ ویدئوهای کشته شدن این سه نفر برای صدای آمریکا ارسال شده است. هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، نیز کشته شدن یکی از حاضران در تجمع‌های این شهر در استان کرمان را تایید کرد. بی بی سی فارسی و رادیو فردا کشته شدن دو نفر در مریوان و بهبهان را تائید کرده اند.

تصاویر نشان می دهد که معترضان در گلشهر کرج شعار مرگ بر خامنه‌‌ای سر می‌دادند. همچنین در تصاویر ویدئویی مشخص است که ماموران پلیس در شهریار به طور مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیل گیتس دوباره عنوان ثروتمندترین فرد جهان را به دست آورد

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، پس از دو سال بار دیگر از جف بزوس، مدیرعامل آمازون، پیشی گرفت و در صدر فهرست ثروتمندترین افراد جهان ایستاد.

«شاخص میلیاردرهای بلومبرگ» ثروت آقای گیتس را ۱۱۰ میلیارد دلار تخمین زده است.

آقای گیتس، ماه گذشته پس از آن که اعلام شد سود آمازون در سه ماه ۲۸ درصد افت پیدا کرده است، از مدیرعامل این شرکت «جف بزوس» پیشی گرفت، اما خیلی زود دوباره به رتبه دوم تنزل پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی ان ان» امسال، سهام شرکت مایکروسافت حدود ۴۸ درصد افزایش داشته است.

همچنین در ماه اکتبر، مایکروسافت توانست یک قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری «رایانش ابری» (Cloud Computing) را از دست آمازون درآورد که همین امر به صعود او در فهرست ثروتمندترین چهره های دنیا کمک کرد.

آقای بزوس نیز، که در پی طلاق از همسرش بخش بزرگی از ثروتش را از دست داده است، با داشتن ۱۰۸.۷ میلیارد دلار دومین فرد ثروتمند دنیا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به قطع اینترنت توسط ایران: بگذارید مردم حرف‌شان را بزنند

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به قطع اینترنت توسط جمهوری اسلامی، این اقدام مقامات ایران را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس شامگاه شنبه در توئیتی نوشت: در حالی که مردم ایران به جدیدترین بی‌عدالتی رژیم فاسد حاکم اعتراض می‌کنند، ایالات متحده در کنار این مردم که مدتهاست در رنج هستند، می‌ایستد.

وی افزود: ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!

عصر شنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده دو روز اخیر در شهرهای ایران، روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به اعتراضات مردم ایران، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

قطع اینترنت

برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

داده‌های نهاد «نت‌بلاکز» که سازمانی برای نظارت بر اینترنت است، نیز نشان می‌دهد وضعیت اینترنت از عصر شنبه به وقت ایران با اختلال روبرو شده است.

در توئیت این نهاد آمده است: با ادامه اعتراضات اخیر در ایران، سراسر این کشور اکنون در آستانه قطع کامل اینترنت قرار دارد و میزان وصل بودن به اینترنت به ۷ درصد این میزان در شرایط عادی رسیده است.

تصاویر ویدئویی ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار کشته شدند.​ ویدئوهای کشته شدن این سه نفر برای صدای آمریکا ارسال شده است. هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، نیز کشته شدن یکی از حاضران در تجمع‌های این شهر در استان کرمان را تایید کرد. بی بی سی فارسی و رادیو فردا کشته شدن دو نفر در مریوان و بهبهان را تائید کرده اند.

تصاویر نشان می دهد که معترضان در گلشهر کرج شعار مرگ بر خامنه‌‌ای سر می‌دادند. همچنین در تصاویر ویدئویی مشخص است که ماموران پلیس در شهریار به طور مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش مایک پمپئو به اعتراضات دو روز اخیر مردم ایران: ایالات متحده در کنار شما است

وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده دو روز اخیر در شهرهای ایران، در توئیتی گفت که ایالات متحده در کنار مردم ایران است.

مایک پمپئو روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به اعتراضات مردم ایران، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

مایک پمئپو در پیام توئیتری قبلی خود نوشته بود: «پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران در مورد سوء استفاده‌های حکومتشان ساکت نمی‌نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند.»

وی گفته بود: «من پیامی برای مردم دارم: ایالات متحده صدای شما را می‌شنود. ایالات متحده از شما حمایت می‌کند. ایالات متحده با شماست.»

این نخستین واکنش آمریکا به اعتراضات دو روز اخیر است.

برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط رژیم جمهوری اسلامی و شرایط بد معیشت، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

تصاویر ویدئویی ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار کشته شدند.​ ویدئوهای کشته شدن این سه نفر برای صدای آمریکا ارسال شده است. هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، نیز کشته شدن یکی از حاضران در تجمع‌های این شهر در استان کرمان را تایید کرد.

یک فعال مدنی کُرد نیز در گفت و گو با بی بی سی فارسی کشته شدن یک نفر در اعتراض‌های شهر مریوان را تایید کرد. در عین حال برخی منابع کرد تعداد کشته شدگان را بیش از یک نفر دانستند.

رادیو فردا هم گزارش داده است که در جریان اعتراضات در بهبهان نیز یک نفر کشته شده است.

تصاویر نشان می دهد که معترضان در گلشهر کرج شعار مرگ بر خامنه‌‌ای سر می‌دادند. همچنین در تصاویر ویدئویی مشخص است که ماموران پلیس در شهریار به طور مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند

عکس راست تیراندازی یک درجه‌دار نیروی انتظامی به سمت مردم و دو عکس دیگر تائید کشته‌ها در بهارستان و شیراز.

برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

تصاویر ویدئویی ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار کشته شدند.

هشدار: حاوی تصاویر دلخراش

ویدئوهای کشته شدن این سه نفر برای صدای آمریکا ارسال شده است. هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، نیز کشته شدن یکی از حاضران در تجمع‌های این شهر در استان کرمان را تایید کرد.


یک فعال مدنی کُرد نیز در گفت و گو با بی بی سی فارسی کشته شدن یک نفر در اعتراض‌های شهر مریوان را تایید کرد. در عین حال برخی منابع کرد تعداد کشته شدگان را بیش از یک نفر دانستند.

رادیو فردا هم گزارش داده است که در جریان اعتراضات در بهبهان نیز یک نفر کشته شده است.

تصاویر نشان می دهد که معترضان در گلشهر کرج شعار مرگ بر خامنه‌‌ای سر می‌دادند. همچنین در تصاویر ویدئویی مشخص است که ماموران پلیس در شهریار به طور مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک نهاد ناظر بر اینترنت: وضعیت اینترنت ایران در آستانه قطع کامل قرار دارد

داده‌های نهاد «نت‌بلاکز» نشان می دهد از عصر شنبه اینترنت در ایران بسیار کند شده است

داده‌های نهاد «نت‌بلاکز» که سازمانی برای نظارت بر اینترنت است، نیز نشان می‌دهد وضعیت اینترنت از عصر شنبه به وقت ایران با اختلال روبرو شده است.

در توئیت این نهاد آمده است: با ادامه اعتراضات اخیر در ایران، سراسر این کشور اکنون در آستانه قطع کامل اینترنت قرار دارد و میزان وصل بودن به اینترنت به ۷ درصد این میزان در شرایط عادی رسیده است.

همزمان مخاطبان صدای آمریکا از شهرهای مختلف به صدای آمریکا گزارش کرده اند که دولت ایران سرعت اینترنت را در شهرهای بزرگ و محل هایی که شاهد اعتراضات به گرانی بنزین بود، به شدت کاهش داده است.

صدای آمریکا شنبه عصر ۲۵ آبان در روی شبکه های اجتماعی خود از مردم درباره وضعیت اینترنت پرسیده بود که از شهرهای تهران، شیراز، مشهد، کرج، تبریز، کرمانشاه و دهها شهر دیگر گزارش شد که سرعت اینترنت کاهش شدیدی داشته است.

ایران در دیماه دو سال پیش که حدود یکصد شهر شاهد اعتراضات بود، سرعت اینترنت را کاهش داد و از آن زمان پیامرسان تلگرام را فیلتر کرد. مقامات ایران نگران هستند معترضان از اینترنت برای سازماندهی اعتراضات شان استفاده کنند.

روز شنبه، همچنین شهروندان ایرانی در شهرهای بزرگ پیامک های تهدیدآمیز دریافت کردند که اگر در تجمعات شرکت کنند، با آنها برخورد می شود.

با اینکه براساس قانون برگزاری تجمع و راهپیمایی بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است اما جمهوری اسلامی به معترضان اجازه راهپیمایی و تجمع نمی‌دهد و تنها گروه های همسو حق برگزاری آن را دارند.

ارسال پیامک تهدید به شهروندان در دومین روز از اعتراضات به گرانی بنزین در حالی رخ داد که تا شنبه شب دست کم هفت نفر در این اعتراضات در اثر تیراندازی ماموران کشته شده اند.

اوج گیری اعتراض ها موجب شد که کلیه مدارس در شهرهای چند استان ایران در روز یکشنبه تعطیل اعلام شود.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراضات به گرانی بنزین | شهروندان چند استان از نهادهای قضایی و امنیتی پیامک تهدید دریافت کردند

در پی اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران به گرانی بنزین، گزارش‌ها حاکی از ارسال پیامک تهدیدآمیز نهادهای قضایی و امنیتی به شهروندان، دست کم در دو استان، مبنی بر خودداری از حضور در تجمع‌ها است.

شهروندان کرج و دیگر شهرهای استان البرز شنبه ۲۵ آبان متن پیامکی که دادستانی استان البرز به آنها فرستاده را شبکه های اجتماعی منتشر کردند که در آن آمده است: «حضور شما در تجمع غیرقانونی روز جاری باعث اخلال در نظم عمومی و سوء استفاده ضدانقلاب شده است. تکرار حضو در اینگونه تجمعات پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.»

در پیامک‌ تعدادی از شهروندان البته این جمله به نقل از پلیس پیشگیری استان ذکر شده است.

با اینکه براساس قانون برگزاری تجمع و راهپیمایی بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است اما جمهوری اسلامی به معترضان اجازه راهپیمایی و تجمع نمی‌دهد و تنها گروه های همسو حق برگزاری آن را دارند.

نکته جالب اینکه برخی از شهروندان که چنین پیامکی را دریافت کردند روز شنبه در محل کار خود بودند.

کاربر دیگری از سیرجان متن پیامک معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان را منتشر کرده که در آن گفته شده حضور در تجمع غیرقانونی محرز شده باید هرچه سریعتر محل را ترک کند.

برخی کاربران ساکن استان لرستان نیز پیامکی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که در آن خواسته شده از حضور در تجمع ها خودداری کنند.

ارسال پیامک تهدید به شهروندان در دومین روز از اعتراضات به گرانی بنزین در حالی رخ داد که تا شنبه شب دست کم هفت نفر در این اعتراضات در اثر تیراندازی ماموران کشته شده اند.

اوج گیری اعتراض ها موجب شد که کلیه مدارس در شهرهای چند استان ایران در روز یکشنبه تعطیل اعلام شود.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گسترش اعتراضات در شهرهای مختلف ایران به تعطیلی مدارس چند استان منجر شد

وضعیت در بخش هایی از شهر تهران بعد از اعتراضات روز شنبه

چندین استان ایران همزمان با دومین روز اعتراضات گسترده به گرانی بنزین، در بیانیه‌های جداگانه مدارس را برای روز یکشنبه تعطیل کردند.

در برخی استان ها مثل تهران در بیانیه گفته شده که مدارس «به دلیل پیش‌بینی وضع هوا» یکشنبه تعطیل است اما در استانهای دیگر مثل اصفهان، صراحتا به مشکلات ترافیکی ناشی از اعتراضات اشاره شده است.

در اعتراضات روز دوم به گرانی بنزین، مردم در شهرها، با توقف خودروهای خود در خیابان‌ها و بزرگراهها، ضمن بستن آنها، اعتراض کردند.

تعطیلی مدارس استان‌های تهران، البرز، اصفهان، و شهرهای شیراز در استان فارس، همچنین شهرهای آبادان و خرمشهر در خوزستان تاکنون قطعی شده است.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد.

تاکنون دست‌کم هفت نفر در شهرهای شیراز، شهریار، بهبهان، بهارستان، کرج، سیرجان و مریوان در تیراندازی ماموران به سوی معترضان کشته شده‌اند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش‌های شهبانو فرح پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی به اعتراضات اخیر مردم ایران

شهبانو فرح پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی در دو واکنش جداگانه به گرانی بنزین و اعتراضات مردم واکنش نشان دادند.

شهبانو فرح پهلوی شامگاه جمعه در بیانیه‌ای خطاب به مردم گفت، اخبار اعتراضات شما و صدای رسایتان برای برقراری عدالت را شنیده‌ام.

وی در ادامه با اشاره به این که محمدرضا پهلوی پادشاه فقید ایران آرزویی جز سرافرازی و رفاه ایران و ایرانی نداشت، از مردمی که در شعارهایشان یاد دو پادشاه پهلوی را زنده نگه می‌دارند سپاسگزاری کرد.

اعتراض به گرانی بنزین؛ شعار معترضان در مشهد: رضاشاه روحت شاد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

همچنین شاهزاده رضا پهلوی نیز در توئیتر خود نوشت: نظامی که با وعده مجانی کردن آب و برق بر سر کار آمد، نفت را برای حامیان غیرایرانی‌اش، و فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کرده است.

وی اضافه کرد: «تنها راه چاره برانداختن این فرقه تبهکار ضدایرانی است. کافی‌ست به قدرت خودمان ایمان داشته باشیم.»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد.

تاکنون دست‌کم شش نفر در شهرهای شیراز، شهریار، بهبهان، بهارستان، کرج، سرجان و مریوان در تیراندازی ماموران به سوی معترضان کشته شده‌اند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل در پاسخ به راکت‌پراکنی فلسطینی‌ها مواضع نظامی حماس را هدف حمله قرار داد

اسرائیل روز شنبه ۲۵ آبان اعلام کرد در پاسخ به پرتاب دو راکت از سوی اراضی فلسطینی، برخی مراکز نظامی حماس را در غزه هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین حمله اسرائیل علیه مواضع گروه حماس در این دور جدید از درگیری‌ها است.

دور جدید درگیری‌ها در نوار غزه از سه‌شنبه و به دنبال کشته شدن یکی از فرماندهان گروه فلسطینی جهاد اسلامی در حمله هوایی ارتش اسرائیل آغاز شد.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا: تا وقتی تهدیدهای ایران را رفع نکنیم، چرخه خشونت ادامه خواهد یافت

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۵ آبان در توئیتی نوشت، ایران از عامل نیابتی تروریستی خودش، جهاد اسلامی برای حمله به متحد بزرگ ایالات متحده اسرائیل استفاده می‌کند.

مایک پمپئو در ادامه این پیام توئیتری نوشت: جمهوری اسلامی خواهان صلح در منطقه نیست. ایران رفاه مردم فلسطینی را نمی‌خواهد. ایران درگیری بیشتر می‌خواهد.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در ادامه تاکید کرد، تا وقتی که ما به این تهدیدهای ایران رسیدگی نکنیم، چرخه خشونت ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد، مسیر پیش رو روشن است: ادامه فشار تا زمانی که ایران برای یک توافق جامع که شامل توقف حمایتش از گروه‌های ترور مانند جهاد اسلامی باشد مذاکره کند.

آقای پمپئو گفت، کشورهای جهان دیگر نمی‌توانند ادعا کنند که خواهان صلح در منطقه هستند، اما بگذارند تهدیدهای ایران بدون آن که به چالش کشیده شود ادامه یابد.

در هفته گذشته چند صد موشک از سوی غزه به سمت اسرائیل شلیک شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک روز بعد از گرانی بنزین، ارزش دلار در تهران ۶۵۰ تومان بالا رفت

یک روز بعد از افزایش ناگهانی قیمت بنزین آزاد در ایران، ارزش هر دلار آمریکا به نسبت پول ایران ۶۵۰ تومان افزایش داشت.

رسانه‌های ایران گزارش دادند روز شنبه ۲۵ آبان هر دلار آمریکا ۱۲۰۵۰ معامله شد. ارزش هر دلار در روزهای گذشته به طور میانگین ۱۱۴۰۰ تومان بود.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد.

تاکنون دست‌کم شش نفر در شهرهای شیراز، شهریار، بهبهان، بهارستان، کرج، سرجان و مریوان در تیراندازی ماموران به سوی معترضان کشته شده‌اند.

دولت ایران بدون اعلام قبلی بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد که این تصمیم با اعتراض مردم روبرو شد.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دستور سانسور به رسانه‌ها؛ هیچ طرحی با محوریت گرانی بنزین چاپ نکنید

مهدی احمدیان می گوید وقتی روزنامه به او اعلام کرد نمی توانند این طرح را چاپ کنند، او آن را در توئیتر خود منتشر کرد.

برخی منابع در تهران به صدای آمریکا گفته اند که نهادهای ارشد حکومتی و دولتی از رسانه‌ها خواسته اند که از هرگونه انتشار کارتن یا طرح با محوریت گرانی بنزین خودداری کنند.

این منابع به صدای آمریکا گفته اند برخی از مدیران مسئول توسط وزارت ارشاد مطلع شده‌اند که به دستور شورای امنیت ملی، نباید چنین طرح و کاریکاتوری منتشر کنند.

در همین رابطه، مهدی احمدی کاریکاتوریست روزنامه آرمان ملی در توئیتر خود نوشته است «از روزنامه دستور آمده هیچ طرحی با محوریت گرانی بنزین چاپ نخواهد شد.»

او سپس طرحی را که اجازه انتشار نیافته، در توئیتر خود منتشر کرده است.

طرح مهدی احمدی که به نوشته او اجازه انتشار در روزنامه آرمان ملی را در روز شنبه نیافت.
طرح مهدی احمدی که به نوشته او اجازه انتشار در روزنامه آرمان ملی را در روز شنبه نیافت.

در این طرح، یک مرد با شیلنگ بنزین در حال خفه شدن است. اشاره آن به وضعیت اقشار کم درآمد بعد از گرانی بنزین است. تنها دو روز پیش، قائم مقام رئیس کمیته امداد ایران گفته بود که ۱۶ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند.

شورای عالی امنیت ملی یک نهاد حکومتی است که اعضای آن توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود و تقریبا نیمی از اعضای آن اعضای کابینه دولت حسن روحانی هستند. رئیس جمهوری ایران ریاست این شورا را بر عهده دارد.

در دو دهه اخیر، این شورا همزمان با اعتراضات و تجمعات رسانه ها را از انتشار خبرهای مربوط منع کرد. همچنین در زمان مذاکرات هسته‌ای، رسانه ها مجبور به پیروی از دستورات این نهاد بودند.

گزارشگران بدون مرز، رژیم جمهوری اسلامی ایران را یکی از دشمنان آزادی بیان می داند.

دولت ایران بدون اعلام قبلی بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد که این تصمیم با اعتراض مردم روبرو شود.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG