لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۰

گفت وگوهای سوریه با منازعه طرفین متوقف شد


اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه در کنفرانس خبری دیروز در ژنو
اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه در کنفرانس خبری دیروز در ژنو
اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، می گوید: گفت و گوهای صلح میان نمایندگان دولت سوریه و مخالفان حکومت بشار اسد کاریست طاقتفرسا که چندان پیشرفتی هم ندارد.

دیدار دیروز (سه شنبه) در ژنو، دومین روز از دور جدیدی از این گفت و گوها بود. هدف این گفت و گوها بسر میز مذاکره کشاندن طرفین درگیر برای پایان دادن به نزدیک به سه سال زد و خورد در سوریه، و تشکیل دولت دوران گذار در آن کشور است.

آقای ابراهیمی در کنفرانسی خبری گفت: حد اکثر تلاش بکار گرفته شده تا مذاکرات صلح میان دو طرف آغاز شود اما برای این کار؛ هر دو طرف، و نیز طرف های خارجی باید همکاری کنند:

"آغاز این هفته به همان اندازه نخستین هفته [مذاکرات] با کار طاقتفزسا همراه بود. ما چندان پیشرفتی نکرده ایم."

نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در مسائل سوریه یادآور شده که تصمیم دارد روز جمعه آینده با «وندی شرمن»، معاون وزارت خارجه آمریکا و همتای روس او، «گنادی گاتلوف" دیدار و گفت و گو کند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد: بگفته دولت سوریه، در مذاکرات روز سه شنبه، بر سر هیچ گونه دستور کاری توافق نشد چون نمایندگان مخالفان گفت و گو درباره «تروریسم» را نپذیرفتند.

بر پایه گزارش رویترز، فیصل مقداد، معاون وزارت خارجه سوریه پس از توقف گفت و گوهای روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "یک روز دیگر هم از دست رفت چون نمایندگان ائتلاف [مخالفان بشار اسد] که تاکید داشتند که در سوریه خبری از تروریسم نیست، آماده گفت و گو درباره آن نبودند."

از سوی دیگر، «منذر آق بیق» سخنگوی مخالفان حکومت دمشق گفت که در دیدار روز دوشنبه اش با اخضر ابراهیمی، دیدگاه مخالفان برای تشکیل دولت گذار در سوریه تشریح شده است.

در آغاز گفت و گوهای روز سه شنبه، برای بزرگداشت کسانی که در پی نافرجام ماندن مذاکرات ماه گذشته در سوریه کشته شده اند، یک دقیقه سکوت بر قرار شد.
«احمد جقل» یکی از نمایندگان ائتلاف مخالفان بشار اسد گفت:

"امیدورام که این یک دقیقه سکوت منادی بهتر شدن فضای این مذاکرات باشد."

همزمان، مسوولان امور آوارگان و پناهجویان سازمان ملل می گویند: نیروهای دولتی چند صد تن را که از شهر حمص بیرون آورده شده اند، برای بازجویی بازداشت کرده اند.

«ملیسا فلمینگ» سخنگوی کمیساریای امور آوارگان و پناهجویان سازمان ملل می گوید: " ۳۳۸ تن از افراد مذکر پانزده تا ۵۵ ساله تخلیه شده از حمص برای بازجویی بازداشت شده اند. از این عده، جمعاً ۴۲ تن آزاد شدند اما بقیه همچنان در بازداشت مسوولان سوری هستند."

خانم «فلمینگ» می افزاید: " ما، تحت خطرناکترین و پیچیده ترین شرائطی که تصورش را بتوان کرد، می کوشیم تا اطمینان یابیم که همه غیر نظامیانی که خواهان خروج از حمص اند، می توانند از آن شهر خارج شوند؛ و حد اکثر افراد ممکن از مرگ نجات یابند."

از روز پنجشنبه گذشته تا کنون، بیش از هشتصد تن از شهر حمص که در سلطه مخالفان بشار اسد است، بیرون برده شده اند.

حمص زادگاه شورش بر ضد حکومت بشار اسد است.

در جنگ داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، تا کنون بیش از ۱۳۰۰۰۰ تن کشته و نه میلیون تن آواره و ناگزیر از ترک خانه و کاشانه شان در آن کشور شده اند.
XS
SM
MD
LG