لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

روز نخست مذاکرات صلح سوریه بدون نتیجه به پایان رسید


هیأت مخالفان سوری حاضر در مذاکرات صلح سوریه در آستانه
هیأت مخالفان سوری حاضر در مذاکرات صلح سوریه در آستانه

سخنگوی گروه مخالفان اسد که در جلسه مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه، پایتخت قزاقزستان، شرکت کرده بود از خاتمه روز نخست این مذاکرات خبر داد. رسانه ها می گویند این نشست بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

این نشست دو روزه، دوشنبه چهارم بهمن با میانجی گری روسیه، ایران، ترکیه، و با حضور فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آغاز شد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، یحیی عریدی، سخنگوی مخالفان اسد گفت گروه مخالفان روز دوشنبه همچنین در حضور فرستاده سازمان ملل به سوریه، با هیأتی از مقامات روسیه و ترکیه دیدار کرد تا درباره برقراری آتش‌بسی سراسری به گفتگو بپردازند.

خبرگزاری رسمی دولت روسیه موسوم به «تاس» گزارش داده است که پیام نهایی مذاکراتی که در آستانه برگزار شده، این است که مخالفان اسد از گروه های وابسته به القاعده در سوریه فاصله بگیرند.

محمد علوش، رئیس هیأت مخالفان سوری که در مذاکرات صلح آستانه شرکت داشت خواستار این شد که گروه مبارزان خارجی که در کنار ارتش اسد مبارزه می کردند به عنوان گروه های تروریستی شناخته شوند. از میان این گروه ها، او به حزب الله لبنان اشاره کرد.

آقای علوش همچنین گفت، شهروندان سوری تحت حملات دوگونه تروریسم بوده اند، «تروریسم داعش و تروریسم بشار اسد.» فرستاده دولت سوریه در مذاکرات صلح آستانه این سخنان آقای علوش را «تحریک‌آمیز و گستاخانه» خواند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG