لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

نماینده سازمان ملل: مذاکرات صلح سوریه ۹ مارس از سر گرفته می شود


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روی سه شنبه اعلام کرد که مذاکرات صلح سوریه از روز ۹ مارس (۱۹ اسفند ماه) از سر گرفته خواهد کرد.

به گزارش رویترز، استفان دی میستورا در مصاحبه ای گفت "ما به دلایل تدارکاتی و فنی و نیز برای آن که آتش بس بهتر جا بیافتد، مذاکرات را به بعد از ظهر نهم مارس موکول می کنیم. بیشتر از آن به تاخیر نخواهد افتاد."

از زمان اجرای توافق ترک مخاصمه در روز شنبه برای متوقف ساختن بیش از پنج سال جنگ داخلی در سوریه، دولت بشار اسد و گروه های اپوزیسیون یکدیگر را به نقض توافق متهم کرده اند.

سازمان ملل متحد امیدوار است متوقف شدن خصومت ها اجازه دهد کمک های انساندوستانه به نواحی محاصره شده ارسال شود و فرصتی برای احیای مذاکرات صلح فراهم آید.

دی میستورا در مصاحبه در دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفت، آمریکا و روسیه که توافق پایان خصومت ها را تدوین کرده اند، وظیفه دارند که اطلاعات را قسمت کنند و مراقب آتش بس باشند، زیرا سازمان ملل در این روند درگیر نبود.

وی افزود، انتظار می رود تلاش هایی برای برهم زدن آتش بس صورت بگیرد، و از این رو لازم است چنین اقداماتی، جهت جلوگیری از گسترش و تضعیف اعتبار آتش بس، مهار شوند.

XS
SM
MD
LG