لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

کری به موفقیت مذاکرات صلح ژنو ابراز امیدواری کرد


سازمان ملل متحد در تلاش برای پایان دادن به جنگ در سوریه، امیدوار است مذاکرات مستقیم بین نمایندگان دولت سوریه و ائتلاف اپوزیسیون را میزبانی کند. جلسه قرار است روز ۲۴ ژانویه در شهر مونروی در سویس تشکیل شود.

حدود ۸ ماه پیش، ایالات متحده آمریکا و روسیه تعهد کردند به سازمان ملل متحد در ترتیب دادن دیداری رو دررو بین دو طرف کمک کنند. در آمادگی برای کنفرانس، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با سرگیی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد و درباره بهترین راه متقاعد ساختن دو طرف به همکاری با جامعه بین المللی برای پایان دادن به مناقشه به بحث پرداخت.

جان کری گفت «همه ما در این مورد توافق داریم که بناچار باید هرچه درتوان داریم برای آغاز روند ژنو به کاربریم. همه می دانیم که این کاری دشوار و وقت گیر خواهد بود. اما باید آغازکنیم و فرصت را از دست ندهیم:

«ما توافق داریم که راه حل باید مسالمت آمیز باشد و راه حل نظامی وجود ندارد. و کاملا توافق داریم که باید همه توان خود را در این راه به کار بریم.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: نشاندن دو طرف در کنار هم برای آغاز مذاکرات حیاتی است. امید ما این است که نشست دو جانبه رژیم و مخالفان آغاز پایان مناقشه باشد:

«رنج و عذاب مردم سوریه ایجاب می کند عملی صورت گیرد. مسئولیت ما به عنوان جامعه جهانی آنست که به اقدامی عملی دست زنیم. وجدان جمعی ما این را طلب می کند. بنابراین برای همه ما لازم است سعی کنیم به سوی صلح و ثباتی که مردم سوریه خواستار آنند و باید از آن برخوردار شوند، پیش برویم و ثباتی را که تمام کشورهای منطقه – اردن، لبنان، ترکیه و دیگران - به آن نیاز دارند فراهم آوریم».

جان کری گفت «زمان آن رسیده است که مردم سوریه قادرشوند آینده خودشان را تعیین کنند، آینده ای که همه آنان بتوانند در آن سهیم باشند.
ما براین عقیده هستیم که با کارهای امروز خود می توانیم مردم سوریه را در آغاز حرکت در این راه یاری دهیم، مهم تر از همه، می توانیم چنین کاری را در مونروی و با پیش گرفتن راه ژنو آغازکنیم. »
XS
SM
MD
LG