لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

رهبر اپوزیسیون سوریه استعفا داد


جنبش از هم گسیخته اپوزیسیون سوریه با پیشنهاد استعفای رییس برگزیده شورای ملی شکست دیگری را متحمل شد.

برهان غالیون رییس شورا، در میان انتقاد از رهبری وی و جدال داخلی گروههای مخالف بشار اسد ، روز پنجشنبه گفت او نمی خواهد علت شکاف باشد و به محض این که جانشینی برای او از طریق همفکری یا انتخابات برگزیده شود، کنار خواهد رفت.

غالیون، دانشگاهی سکولار مقیم پاریس، از زمان تشکیل شورای ملی سوریه در سال گذشته به عنوان رییس آن خدمت کرده است و روز سه شنبه توسط اکثریت اعضای شورا که در رم جمع شده بودند، برای سه ماه دیگر به رهبری شورا انتخاب شد.

تحلیلگران می گویند شکاف جاری یکی از کمبودهای عمده جنبش اپوزیسیون سوریه، یعنی فقدان یکپارچگی در نبرد برای بیرون راندن بشار اسد را برجسته می کند. با این حال، مسئول سیاست خارجی شورای ملی سوریه در پاریس در مصاحبه ای تلفنی به صدای امریکا گفت انتقال رهبری «فرصتی» است برای شورا که کوششهای خود را بار دیگر بر آنچه او آن را مقصود اصلی خدمت به فعالان در خط مقدم جبهه قیام در داخل سوریه نامید، متمرکز سازد.


یک گروه فعال سوریه تهدید کرده بود از بلوک اپوزیسیون خارج خواهد شد، زیرا مردم شکایت می کنند که «شورای ملی سوریه» از روحیه قیام علیه بشار اسد منحرف شده است.

کمیته های هماهنگی محلی روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد شورای ملی سوریه با «بی کفایتی سیاسی» عمل می کند. این کمیته، که شبکه ای از فعالان در سوریه را در بر می گیرد، رهبری شورای ملی را متهم کرد اعضای شورا را به حاشیه رانده، قدرت را در انحصار خود در آورده، و از نزدیک با فعالان در صحنه هماهنگی نمی کند.

شورای ملی سوریه در کوشش برای متحد ساختن جناحهای گوناگون و گروههای اقلیت چندان موفق نبوده است و بسیاری از فعالان کلیدی از آن خارج شده اند.

جدیدترین اختلاف در اوائل هفته و موقعی بروز کرد که شورای ملی سوریه (اس ان سی) با نادیده گرفتن برخی نگرانیها مبنی بر نزدیکی بیش از اندازه برهان غالیون به اخوان المسلمین، رهبری او را برای ۳ ماه تمدید کرد.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه از حملات جدید نیروهای دولتی در روز پنجشنبه خبر داد. این گروه به صدای آمریکا گفت آنها در جریان حمله ای ده دقیقه ای، پس از نیمه شب، دست کم ۳۰ گلوله توپ به شهر راستان، در شمال حمص که در کنترل شورشیان است پرتاب کردند.

چند ساعت پیشتر بشار اسد در مصاحبه ای تلویزیونی گفت او، علی رغم محکومیت بین المللی و برنامه صلحی که خواهان آتش بس است، تصمیم ندارد به سرکوبهای مرگبار پایان دهد.

اسد به تلویزیون روسیه گفت دولت او با تروریستهایی که از خارج حمایت می شوند می جنگد نه با طرفداران دمکراسی.

اسد تاکید کرد در داخل با مخالفت زیادی روبرو نیست و کسانی را که مزدوران خارجی نامید مسئول ناآرامیها دانست.

او گفت گروههای اوپوزیسیون مسلح، مانند ارتش آزاد سوریه پر شده است از بزهکاران و تندروهای مذهبی.

اسد همچنین ناظران سازمان ملل متحد را متهم کرد که به گونه ای غیرمنصافه از خشونت نیروهای دولتی انتقاد می کنند و حملات تروریستها را نادیده می گیرند.
XS
SM
MD
LG