لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

نیروهای عرب و کرد شهر منبج را از تصرف داعش خارج کردند


نیروهای سوریه دموکراتیک در منبج، ۲۹ ژوئیه
نیروهای سوریه دموکراتیک در منبج، ۲۹ ژوئیه

گزارش ها از آزادی شهر منبج در سوریه از تصرف داعش خبر داده اند.

رامی عبدالرحمن مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه كه مركز آن در لندن است می گوید نیروهای سوریه دموكراتیک موفق شده اند شهر منبج در شمال استان حلب را آزاد كنند.

بعد از ظهر شنبه نیروهای سوریه دموكراتیک خبر دادند هنوز تعدادی از پیكارجویان داعش در مركز شهر مقاومت میكنند ولی هیچ شانسی برای جلوگیری از پاكسازی كامل شهر را ندارند.

گروه سوریه دموكراتیک كه عمدتا از كردهای سوریه تشكیل شده، از ۶۵ روز پیش عملیات آزادسازی منبج را با حمایت هواپیماهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریكا شروع كرده است.

منبج بزرگترین شهر استان حلب تا پیش از تصرف داعش در دو سال پیش ، بیشتر از چهارصد هزار نفر جمعیت داشت. اهمیت استراتژیك این شهر هم مرز با تركیه میتواند بر معادلات جنگ در سوریه تاثیر بگذارد.

از طرفی كردهای سوریه در چهارچوب نیروهای سوریه دمكراتیک از منطقه كوبانی و جرابلس در شمال به منطقه اعزاز و عفرین دسترسی پیدا كرده و از طرف دیگر گروه دولت اسلامی ارتباط مرزی خود با تركیه را از دست میدهد.

شهر منبج از کنترل داعش خارج شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

مركز مهاجرین گروه دولت اسلامی یا همان مركز یارگیری داعش از میان شهروندان كشورهای مختلف در منبج قرار داشت. اسلامگرایان شهروندان كشورهای مختلف خود را به جنوب تركیه و سپس منبج در آن سوی مرز میرساندند تا در صفوف پیكارجویان داعش سازماندهی شوند.

آزادی منبج پیروزی مهمی برای گروه اپوزیسیون مورد حمایت ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریكا محسوب میشود. گروهی كه میگوید هدف بعدی آن رقه مركز خلافت اسلامی است.

XS
SM
MD
LG