لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

سوریه می گوید ده ها خانواده از حلب خارج شدند


نیروهای وفادار به بشار اسد در حلب، ۲۸ ژوئیه
نیروهای وفادار به بشار اسد در حلب، ۲۸ ژوئیه

سوریه و حامی عمده اش روسیه روز شنبه از خروج ده ها خانواده غیرنظامی و مخالف دولت از شهر تحت محاصره حلب خبر دادند و گفتند این خروج از طریق کریدورهای انسانی صورت گرفت. خبرگزاری فرانسه به نقل از "ساکنین حلب و شورشیان" این ادعا را رد کرده است.

دو روز پیش روسیه از تعبیه گذرگاه های امن برای خروج این منطقه تحت کنترل شورشیان خبر داده بود. تخمین زده می شود که حدود ۲۵۰ هزار نفر در شهر حلب تحت محاصره دولت هستند و به خوراک دسترسی ندارند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از زنان و کودکان را نشان داد که زیر نظر سربازان در حال عبور به آن بخش از منطقه صلاح الدین هستند که تحت کنترل نیروهای دولتی است.

شهر حلب برای چند هفته زیر آتش بمباران نیروهای سوری بود و امکان خروج از آن نیز وجود نداشت.

مقامات سازمان ملل متحد و گروه های امدادی از دولت سوریه خواسته بودند تا راه های تردد را برای دسترسی کمک های انساندوستانه به ساکنین شهر بازکند. آنان هشدار داده بودند که حدود ۳۰۰ هزار نفر در نبود خوراک در خطر قحطی هستند.

همزمان، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا که علیه داعش در سوریه مبارزه می کند از حملات هوایی علیه منبج، شهر استراتژیک و هم در نزدیکی حلب خبر داده است که شبه نظامیان داعش در تلاش هستند کنترلش را در دست بگریند.

ارتش آمریکا گفته است که ۱۱ حمله در نزدیکی منبج و علیه مواضع واحدهای تاکتیکی داعش صورت گرفت. ائتلاف همچنین از وقوع ۹ حمله علیه داعش در عراق خبر داده است.

بخش کردی تلویزیون صدای آمریکا می گوید مبارزه در مرکز داعش ادامه دارد و یک گروه شبه نظامی در مرکز شهر و به شکل خیابان به خیابان ادامه دارد و همزمان نیروهای ائتلاف حلقه را در این شهر علیه داعش تنگ می کنند.

XS
SM
MD
LG