لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

فرستادگان سازمان ملل به تهران و دمشق سفر کردند؛ دمیستورا با جابری انصاری دیدار کرد


گفته می شود امکان خروج غیرنظامیان از حلب بیشتر شده است.
گفته می شود امکان خروج غیرنظامیان از حلب بیشتر شده است.

همزمان با تلاش برای خروج غیرنظامیان از حلب، فرستادگان سازمان ملل به تهران و دمشق سفر کردند.

استفان دمیستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه روز یکشنبه ۱۰ مرداد در آستانه فرارسیدن دور دیگری از مذاکرات صلح سوریه برای گفت و گو با مقامات وزارت امور خارجه ایران وارد تهران شد.

به گزارش ایرنا، آقای دمیستورا با حسین جابری انصاری، معاون وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است. در این دیدار دو طرف بر پیگیری حل بحران سوریه از راه گفت و گوی سیاسی تاکید کرده اند.

همزمان با سفر آقای دميستورا به تهران، رمزی عزالدين رمزی، فرستادۀ ويژۀ سازمان ملل متحد نيز برای گفت و گو با مقام های سوری و رسيدگی به وضعيت ساکنان جنگزدۀ حلب روز يکشنبه وارد دمشق شد.

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی است که امکانات بهتری برای خروج غيرنظاميان از شهر جنگزده حلب بوجود آمده است.

به گزارش وزارت دفاع روسيه، در چند روز گذشته بيش از ۱۶۰ غيرنظامی، عمدتا زنان و کودکان از طريق گذرگاه های امنی که روسيه و دولت سوريه تعيين کرده اند، از بخش های در کنترل شورشیان مخالف بشار اسد خارج شده اند.

حلب بزرگترين شهر سوريه از سال ۲۰۱۲ تا کنون به دو پاره تقسيم شده، نيمی از آن در کنترل مخالفان بشار اسد است و بر نيمۀ ديگر نيروهای دولتی تسلط دارند.

در همین حال نيروهای مخالف بشار اسد موسوم به نيروهای دموکراتيک سوريه با پشتيبانی هوايی آمريکا موفق شده اند، ۴۰ درصد از مناطق کليدی شهر استراتژيک منبج در استان حلب را از کنترل داعش خارج کنند.

داعش در چند روز اخير ۲۴ نفر از ساکنان يکی از روستاهای تابعۀ منبج را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG