لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

تشدید زدوخورد بین شورشیان و کردهای سوریه


گزارش ها حاکی است شورشیان اسلامگرا در سوریه راه دسترسی به یک ناحیه کرد نشین در شمال کشور را قطع کرده اند و با رزمندگان کرد که آنها را به پشتیبانی از بشار اسد متهم می کنند درگیرشده اند.

رویترز روز پنجشنبه به نقل از منابع دو طرف گفت زد و خورد شب هنگام در حاشیه منطقه کوهستانی ِافرین در مرز ترکیه درگرفت. 4 تن کشته شدند و شمار مرگهای ناشی از نبرد و ترور در چند روزگذشته به دست کم ۳۰ تن افزایش یافت. دهها نفر نیز در آدم ربایی های متقابل ربوده شده اند.

در گزارش رویترز گفته می شود بیم آن می رود درگیری به گشایش جبهه جدیدی در جنگ داخلی ۲۷ ماهه سوریه، که کردها تاکنون نقش محدودی در آن داشته اند، منجر شود.

تنش بین اعراب و کردهای سوریه، که حدود ده درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند، از اختلاف برسر زمین به ویژه در شرق سوریه ناشی می شود، و از هنگام قیام علیه بشاراسد در مارس ۲۰۱۱ شدت گرفته است.

در اوائل قیام هزاران کرد به اعتراضات مسالمت آمیز طرفداری از دمکراسی پیوستند، اما کردها اکثراً از شورش مسلحانه ای که پس از آن به راه افتاد دور ایستاده اند.

شورشیان اسلامگرا با متهم ساختن رزمندگان حزب کارگران کردستان به رساندن تدارکات و تجهیزات به روستاهای زهرا و نوبول، جاده های اصلی از ِافرین به استانهای ادلیب وحلب را قطع کردند.

رویترزبه نقل از منابع شورشیان می گوید زدخورد شبانه زمانی آغاز شد که مردان مسلح پ. ک. ک. به راه بندانی که یک شاخه جبهه النصره، مرتبط با القاعده، در شهر کردنشین جینداریس ایجاد کرده بودند حمله کردند.

در این میان، فعالان اپوزیسیون ازنبردهای سنگین در حلب خبر می دهند و می گویند شورشیان سعی دارند چند ناحیه را که نیروهای اسد تصرف کرده اند پس بگیرند.
XS
SM
MD
LG