لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

گروه ۸ خواهان برگزاری مذاکرات صلح در سوریه شد


نشست رهبران گروه ۸ در ایرلند شمالی، تصویر از روز دوشنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۳
نشست رهبران گروه ۸ در ایرلند شمالی، تصویر از روز دوشنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۳
رهبران هشت کشور صنعتی جهان خواهان پایان ناآرامی دو ساله سوریه از راه مذاکره شده اند.

رهبران ۸ قدرت اقتصادی جهان امروز سه شنبه طی نشست گروه هشت در ایرلند شمالی گفتند مذاکرات صلح برای تشکیل دولتی در سوریه به رهبری چهره هایی که اعتماد عمومی را کسب کنند، باید هرچه زودتر آغاز شود.

رهبران غربی، ازجمله باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، خواهان کناره گیری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه شده اند، اما ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در این خصوص با آنها توافق نظر ندارد.


سران ۸ قدرت صنعتی جهان(موسوم به جی-۸) در پایان اجلاس دو روزه خود در ایرلند شمالی گفتند مسئولان جمع آوری مالیات در سراسرجهان اطلاعات خود را برای مبارزه با آفت فرار از مالیات تقسیم کنند. مقصود، شرکت های چند ملیتی است که برای پرهیزاز پرداخت مالیات درکشورهایشان حساب هایی درکشورهای دیگربازکرده اند.

رهبران گروه هشت همچنین موافقت کردند به پرداخت باج به تروریست هایی که افراد را به گروگان می گیرند پایان داده شود. گروگانگیری درآفریقای غربی، به ویژه در نیجریه، که شرکت های غربی آنجا فعال هستند افزایش یافته است.

نبرد و خونریزی در سوریه و چگونگی برخورد با آن بیشترین تنش را در نشست سران گروه هشت موجب شد. اختلاف بین پوتین و دیگر رهبران نمایان بود.

رییس جمهوری روسیه (که قرار دادهایی برای ارسال اسلحه به دولت سوریه دارد)، و باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا (که موافقت کرده است به مسلح کردن گروه های اپوزیسیون سوریه کمک کند)، دیروز دوشنبه دو ساعت به گفت و گو نشستند، اما تنها موردی که بر سر آن به توافق رسیدند، آن بود که جنگ در سوریه باید متوقف شود.

میزبانی اجلاس رهبران گروه هشت را دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برعهده داشت. رهبران کانادا، فرانسه، آلمان ، ایتالیا و ژاپن نیز در این نشست حضور داشتند.
XS
SM
MD
LG