لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

اوباما: دولت سوریه مشروعیت خود را از دست داده استباراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید دولت سوریه با کشتن ده ها هزار شهروند مشروعیت خود را از دست داده است، اما درباره نوع پشتیبانی نظامی که واََشنگتن برای شورشیان فراهم خواهد آورد توضیح نمی دهد.

آقای اوباما روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دربرلن، گفت در این باره که آمریکا به سوی جنگ جدیدی در خاورمیانه در سوریه پیش می رود گزافه گوئی شده است.

او نظر خود را که دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است تکرار کرد، اما پذیرفت که روسیه در این موضوع تردید دارد. آقای اوباما از سازمان ملل متحد خواست درباره کار برد تسلیحات شیمیایی تحقیقاتی جدی انجام دهد.

در این میان، گروه ناظربر حقوق بشر در سوریه گفت شورشیان یک پست بازرسی ارتش را در ناحیه اریحه- لاذقیه بزرگراه بین المللی به مرز ترکیه که از شهرحلب می گذرد، تصرف کرده اند.

دیگر گروه های شورشی گفتند نیروهای اوپوزیسیون سه پاسگاه را تسخیرکردند و برای قطع دسترسی ارتش به بزرگراه نیازدارند سه پست بازرسی دیگر را تصرف کنند.

مسئول گروه ناظر گفت اگر شورشیان موفق شوند خواهند توانست تمام راه های تدارکاتی زمینی به شمال سوریه از ساحل مدیترانه را قطع کنند. بسیاری از مستحکمترین مراکز نظامی درآنجا قرار گرفته اند.

دربندر لاذقیه، بخشی از قرارگاه ساحلی اسد که حملات شورشیان در آنجا نادربوده است، به گزارش اپوریسیون و رسانه های دولتی، یک مرکز نظامی منفجر شد.

روز چهارشنبه همچنین سربازان سوریه با حمایت رزمندگان حزب اله با نیروهای شورشی درجنوب محله ای دردمشق که یک زیارتگاه عمده شیعیان درآنجا قرارگرفته است به زدوخورد پرداختند.

رسانه های سوریه گفتند نیروهای دولتی قادرشدند شورشیان را از یکی از محله ها در نزدیکی حرم سیده زینب عقب بزنند.
XS
SM
MD
LG