لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۳

دهها تن در سوریه کشته شدند


در زد و خوردهای شدید بین کردها و جهادگرایان و شورشیان اسلامگرا در شمال شرقی سوریه دست کم ۴۱ تن کشته شدند. به علاوه در برخورد یک اتوبوس به یک بمب کنار جاده ای در جنوب این کشور حداقل ۲۱ تن جانسپردند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است رزمندگان کرد از چند روستا در استان نفتخیز حصا - در نبرد با گروه امارت اسلامی عراق و شام، و جبهه النصره (وابسته به القاعده) درگیر هستند.

گروه ناظر روز چهارشنبه گفت دست کم ۴۱ تن، از جمله ۲۹ عضو امارت اسلامی عراق و شام، النصره و رزمندگان اسلامگرا کشته شدند.
در این نبرد همچنین ۱۲ رزمنده کمیته های حفاظت از مردم کرد جان سپردند.

تحلیلگران می گویند هدف امارت اسلامی عراق و شام این است که دیگر گروه های مسلح رقیب را که در مناطق خارج از کنترل رژیم بشار اسد فعال هستند درهم بشکند، و جنگ با کردها بخشی از استراتژی آن برای کنترل سرزمین و منابع نفتی است.

در این میان، در برخورد یک اتوبوس با بمبی در جنوب سوریه دست کم ۲۱ تن، شامل ۶ زن و ۴ کودک کشته شدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت انفجار بامداد چهارشنبه زمانی که اتوبوس از ناحیه ای در نزدیکی تل الجمعه در استان درعا می گذشت روی داد.

فعالان سوری، نیروهای وفاداربه بشار اسد را مسئول کارگذاشتن مواد منفجره در جاده دانستند. گروه ناظرمی گوید در نزدیکی محل حادثه یک پاسگاه نظامی قرار دارد که رزمندگان شورشی آن را محاصره کرده اند.

درعا، گهواره بحران سوریه است که در مارس ۲۰۱۱ به عنوان اعتراضی مسالمت آمیز آغاز شد وبه یک جنگ داخلی تبدیل شد که تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجا گذاشته است.
XS
SM
MD
LG