لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

کری خواهان مذاکرات اضطراری صلح سوریه شد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل برای حل بحران سوریه، روز دوشنبه در لندن دیدار و گفت و گو کردند و گفتند کنفرانس بین المللی به منظور تعیین دولت گذار در سوریه هرچه زودتر باید برگزار شود. طی این دیدار، آقای کری گفت که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه مشروعیت خود را به عنوان نیرویی که بتواند مردم کشورش را به یکدیگر نزدیک کند، از دست داده است.

کری در مذاکره با ابراهیمی از طرف های درگیر در ناآرامی های سوریه خواست تا با تشکیل دولت گذار، امکان برقراری صلح را فراهم آورند و افزود که تشکیل نشستی بین المللی در این باب تا نیمه نوامبر که زمان مورد نظر سازمان ملل است، ضرورت دارد.

آقای ابراهیمی با این پیشنهاد موافقت کرد و گفت که تعیین تاریخ دقیقی برای انجام گفت و گوهای صلح سوریه، باید هرچه زودتر انجام گیرد.

انجام دیدار و مذاکره جان کری(که برای این دیدار به لندن سفر کرده) با اخضر ابراهیمی ضروری و فوری توصیف شده است.

سخنگوی شورای ملی سوریه (گروه اصلی اپوزیسیون آن کشور) روز یکشنبه از شیوه واکنش جامعه جهانی نسبت به بحران سوریه ابراز نارضایی کرد و افزود که در گفت و گوی کری با ابراهیمی که برای تعیین زمان و مکان برگزاری نشست صلح سوریه انجام می شود، شرکت نخواهد کرد.

در این حال فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند انفجار یک بمب که در خودرویی کار گذارده شده بود، در شهر درکوش سوریه که نزدیک مرز ترکیه است، دست کم ۲۰ تن را کشته و ده ها نفر دیگر را زخمی کرده است. این انفجار روز دوشنبه روی داده و هنوز فرد یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

روز دوشنبه کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز اعلام کرد که به رغم ربوده شدن ۶ تن از اعضای صلیب سرخ و یک عضو هلال احمر سوریه، به حضور و فعالیت در سوریه ادامه می دهد.

این آدم ربایی ها صبح روز یکشنبه به وقت محلی انجام شد.

صلیب سرخ همچنین گفته است که در پی این آدم ربایی ها بر میزان احتیاط و تدابیر ایمنی برای صیانت از جان کارکنانش خواهد افزود.
XS
SM
MD
LG