لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

کاخ سفید از رای پارلمان ترکیه استقبال کرد


جاش ارنست
جاش ارنست

کاخ سفید از موافقت پارلمان ترکیه با شرکت آن کشور در عملیات نظامی علیه گروه موسوم به «خلافت اسلامی» در سوریه و عراق استقبال کرده است. در همین حال، پیکارجویان گروه به پیشروی بسوی شهر کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه ادامه می دهند.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در بیانیه ای همچنین از تصمیم استرالیا و دانمارک به مشارکت در حملات هوایی استقبال کرد و گفت ایالات متحده آمریکا به کار با شریکان بین المللی خود برای تضعیف و انهدام گروه «خلافت اسلامی» ادامه خواهد داد.

کابینه استرالیا پیشتر در روز جمعه تصویب کرد هواپیماهای جنگنده و نیروهای ویژه به عراق اعزام شوند. تونی آبوت نخست وزیر گفت کمک به شکست دادن گروه افراطی، که آنرا «فرقه مرگ» نامید، به سود استرالیا است.

با وجود این، پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» به پیشروی بسوی کوبانی در شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه ادامه می دهند. روز جمعه، آنها به گلوله باران حومه شهر ادامه دادند.

ائتلاف هفته ها است مواضع پیکارجویان را بمباران می کند، اما تاکنون نتوانسته است آنها را متوقف کند.

پیشتر، پیکارجویان یک فروند هلیکوپتر تهاجمی ارتش عراق را در شمال کشور سرنگون کردند.

گزارش آسوَشیتدپرس بنقل از یک مقام وزارت دفاع عراق حاکی است پیکار جویان مسلح به راکت انداز، هلیکوپتر Mi-35 را روز جمعه بین شهرهای بیجی و السِنیّه سرنگون کردند. یک افسر نیروی هوایی عراق این گزارش را تائید کرد و گفت خلبان و کمک خلبان کشته شدند.

آسوشیتدپرس می گوید سرنگون شدن هلیکوپتر نشان می دهد گروه «خلافت اسلامی» قادر است با عملیات هوایی مقابله کند ، و حملات هوایی برهبری آمریکا را با خطر روبرو سازد.

XS
SM
MD
LG