لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

گزارش تایمز اسرائیل| توافق درباره سوریه حضور ایران را محدود می‌کند اما پایان نمی‌دهد


تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: در دیدار پرزیدنت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مناقشه سوریه یکی از مهم ترین مسائل خواهد بود.

با فروکش کردن جنگ سوریه پس از هفت سال، آمریکا محدود کردن نفوذ ایران در سوریه را به هدفی استراتژیک بدل کرده است که مورد حمایت اسرائیل هم قرار دارد. مقام های آمریکایی و روسی نشانه هایی ارائه داده اند که چنین توافقی ممکن است دستاورد اصلی این اجلاس باشد.

تحلیلگران می گویند هر گونه توافقی احتمالا به طور طبیعی کلی بوده و بر محدود کردن حضور ایران و نه پایان دادن به آن تمرکز خواهد داشت.

خروج کامل نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه عملا غیرممکن است. ایران و شبه نظامیان وابسته اش، شامل حزب الله لبنان، پس از سال ها جنگ داخلی حضور گسترده ای در سوریه پیدا کرده و از مرز عراق تا مرکز سوریه و لبنان امتداد یافته اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با کمک نظامی و سیاسی ایران و روسیه ۶۰ درصد کل کشور را بازپس گرفته و به هر گونه گفتگوی جدی درباره تغییر رژیم نقطه پایان گذاشته است. روسیه در میانه کاهش نقش آمریکا به عنوان قدرت بی رقیب در سوریه شناخته می شود.

با این وجود، هم روسیه و هم آمریکا علاقه دارند در سوریه و فرای آن همکاری کنند. اگر چه روسیه و ایران در یک سوی جنگ قراردارند، اما منافع شان همیشه همسو نبوده است.

حدود ۸۰ هزار جنگجو در کشور جنگ زده سوریه تحت کنترل تهران قرار دارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG