لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

مناسبات دروزهای سوریه و دروزهای اسرائیل گرم می شود


روستای دروز در نزدیکی مرز اسرائیل
روستای دروز در نزدیکی مرز اسرائیل

جنگ داخلی سوریه و ادامه خشونت موجب شده است بخش بزرگی از جمعیت کشور آواره شوند یا به کشورهای همسایه فرار کنند.

دروزی ها از جمله آنها هستند، پیروان یک مذهب خاص یکتاپرست که عناصر تمام مذاهب ابراهیمی و چندین فلسفه دیگر را در هم می آمیزد. اقلیتی که در سراسر شمال اسرائیل، لبنان و سوریه پراکنده است. شمار کوچکتری در اردن، کشوری که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان سنی تشکیل می دهند بسر می برند. بر اساس نظام عقیدتی دروزی ها، آنها باید به کشوری که در آن زندگی می کنند وفادار باشند، اماهنوز توانسته اند با یکدیگر، حتی در دو سوی مرزهای متخاصم، در ارتباط باقی بمانند.

واشنگتن پست در گزارشی می نویسد در حالی که آتش جنگ در سوریه زبانه می کشد، ۷۰۰ هزار دروز خود را در وضعی خطرناک یافته اند. بسیاری زمانی از بشار اسد حمایت می کردند، اما برخی اینک اعتماد به رژیم او را از دست داده اند. در همین حال، آنها با تهدید فزاینده گروه های اسلامی افراطی روبرو هستند، مانند داعش، که باورهای مذهبی دروز را رد می کند، و جبهه نصرت وابسته به القاعده که مناطقی در استان سویدا، محل سکونت بسیاری از دروز ها را در کنترل دارد.

در اطراف منطقه، دروزها نگران هستند برادران سوری آنها ممکن است به سرنوشت دیگر گروه های مذهبی اقلیت روبرو شوند، مانند ایزدی ها در عراق که تابستان گذشته افراد مسلح دولت اسلامی آنها را از روستاهایشان بیرون راندند، مردان را کشتند و به زنان تجاوز کردند.

اخیرا گروهی از دروزهای اسرائیل به دیدن یک خانواده دروز سوری در یک اردوگاه آوارگان در اردن رفتند. چنین دیداری تاچند سال پیش غیرقابل تصور می نمود، اما در خاورمیانه ای که بسرعت تغییر می کند، برخی از موانعی که زمانی بین دشمنان وجود داشت فرو می ریزد، و نوعی مناسبات غیر عادی جای آنها را می گیرد.

دروزهای اسرائیلی در ماه های اخیر بیشتر نگران وضعیت برادران درزو خود در سوریه شده اند.

شیخ موفق طریف رهبر روحانی ارشد ۱۷۰ هزار دروز اسرائیل، در میان کسانی بود که از اردوگاه دیدن کردند. او توانسته است حمایت جامعه خود را بدست آورد و بیش از ۳ میلیون دلار برای کمک به دروزهای سوریه در سراسر منطقه جمع کرده است.

شیخ طریف گفت اکثر دروزها در سوریه مانده اند. آنها ماندن و حفاظت از زمین و خانه هایشان و کشته شدن رابه فرار ترجیح می دهند.

دروزهای سوریه طریف را منبع خوبی برای کمک می بینند. می گویند او بعنوان یک شهروند وفادار اسرائیل از حمایت یکی از نیرومند ترین ارتش های منطقه برخوردار است. دروزهای اسرائیل در ارتش خدمت می کنند، و اسرائیلی ها حمایت خود از جامعه را روشن ساخته اند. طریف همچنین به رهبران دروز در لبنان و سوریه دسترسی دارد و از احترام آنها برخوردار است.

یک فعال دروز سوریه ساکن ترکیه گفت طریف روابط خوبی با همه دارد. این فعال منتقد شدید رژیم سوریه، برای متحد ساختن گروه های اقلیت در سوریه کار می کند و تلاش کرده است به دروزهایی که هنوز در آن کشور بسر می برند کمک کند از خود دفاع کنند.

XS
SM
MD
LG